Türk Savunma Sanayii, 04-08 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ikinci kez düzenlenen World Defense Show (WDS) Fuarı’na 63 (altmış üç) savunma sanayii firması ile katılım sağlıyor. Dünyanın dört bir yanından üst düzey resmi delegasyonların katılımı ile gerçekleşen fuar, savunma endüstrisinin kara, deniz ve hava savunma sektörlerindeki en son teknolojilerini içeriyor.

Fuar kapsamında ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Defence Turk’e özel açıklamalarda bulundu. Akyol şu ifadeleri kullandı:

“Bölgenin en etkili fuarlarından biri. Önemli paydaşların yer aldığı bir fuar. ASELSAN savunma sanayiindeki lider kuruluşumuz. Etkili bir katılım sağladık. Son teknoloji ürünlerimizi sergiledik. Burada özellikle geçmişte çok başarılı iş birliği projelerine imza atmış ASELSAN. Anlamlı projeleri hakkıyla bitirmiş ve burada son kullanıcıya hakkıyla teslim etmiş. Suudi Arabistan’ın güvenlik güçlerinde binlerce ASELSAN ürünü kullanılıyor.”

Roketsan ileri teknoloji savunma sistemlerini Katar'da sergiliyor Roketsan ileri teknoloji savunma sistemlerini Katar'da sergiliyor

Türkiye’den Suudi Arabistan’a İHA tedarikine yönelik açıklamalarda bulunan Akyol, ASELSAN’ın İHA faydalı yükleri konusunda önemli bir konumda olduğunu belirtti. Akyol şu ifadelere yer verdi:

“Biz önemli bir İHA faydalı yük sağlayıcısıyız. Burada ASELFLİR 500 ve 600’ü sergiliyoruz. Gerçekten muadillerinden çok daha iyi performansa çıkmış bu kameraların Suudi Arabistan’da kullanıcılara tedarik edilmesi konusunda çalışıyoruz. Güdüm kitlerimiz ve mühimmatlarımızı da bu fuarda sergiliyoruz.

TOLUN ve bu sene atışı yapılacak olan TOLUN-IIR güdüm kitlerimizi sergiliyoruz. GÖZDE, LGK ve HGK kitlerimiz de bu fuarda yer alıyor. Bunlar da İHA’larımıızn faydalı yükleri açısından önemli konular. AESA radarımız gerek İHA’larımızıa gerekse savaş uçaklarımıza entegre ediliyor. İçinde bulunduğumuz ayda da AESA radarımızın uçuşunu yaşayacağız. Planlarımız o şekilde. Radar, optik, güdüm kiti ve elektronik harp podu gibi ürünlerimizi uluslararası kullanıcılarımıza sunduk.”

Kaynak: defenceturk.net