Yerli Galyum Nitrat (GaN) Transistörlerin kullanıldığı Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) Alper Gezeravcı’nın görev yaptığı dönemde Uluslararası Uzay İstayonu’nu 700+ km’den tespit etmeyi başardı. İlgili gelişmeyi ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, SAHA MBA Üst Düzey Bürokrat ve Sektör Liderleri Eğitimi kapsamında yaptığı sunumda paylaştı.

2023 yılında dördüncüsü düzenlenen Askeri Radar ve Sınır Güvenliği zirvesinde konuşan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Akkul, “AB Mikronano tarafından üretilen ilk S bant yerli transistörleri kullanmaya başladık.“ ifadelerine yer vermişti. Mustafa Akkul Defence Turk’e yerli GaN transistörlerin ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)’nde kullanılmaya başlandığını açıklamıştı.

Erken İhbar Radar Sistemi

EİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radardır. EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra Balistik Füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA’lı hedeflerin uzun menzilden tespit ve takip kabiliyetine de sahiptir. EİRS, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla huzme oluşturma yeteneğine sahiptir.

EİRS’in tespit ve takip performansını artırmak amacı ile meteorolojik verileri kullanabilme özelliği bulunmaktadır. EİRS’i oluşturan, radar, haberleşme / komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmaktadır. Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan EİRS’in, kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. EİRS mevcut radar ağlarına bağlanarak, AWCIES formatındaki mesajlarla, 3B hava resmini diğer sistemlerle ve Kontrol İhbar Merkezleri ile telsiz veya radyolinkler üzerinden paylaşabilir.

G L24Xoc X0 A A0Wm I

ASELSAN ALP 300-G Erken İhbar Radarı teslimatına başladı ASELSAN ALP 300-G Erken İhbar Radarı teslimatına başladı

EİRS, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS’lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir. Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla, uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edilmiştir. EİRS’in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını desteklemektedir. EİRS, geniş frekans bandında frekansta ve zamanda hareketlilik, yan huzme karartma, düşük yan huzme seviyelerine sahip olma gibi elektronik korunma özelliklerine sahiptir.