Azerbaycan Parlamentosu, Milli Meclis seçimlerinin öne alınması için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e çağrıda bulundu.

Uygur Türklerinden Doğu Türkistan’daki soykırıma odaklanın çağırısı Uygur Türklerinden Doğu Türkistan’daki soykırıma odaklanın çağırısı

Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Aliyev'in genel başkanı olduğu iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP), meclisi feshetmek ve erken meclis seçimleri için harekete geçti. Azerbaycan Milli Meclisinin genel oturumunda erken meclis seçimlerinin yapılması için oylama yapıldı.

MECLİS KARARINI VERDİ

Gerçekleştirilen oylama öncesinde konuşan Meclis Başkanı Sahiba Gafarova, 2024 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 29) ve diğer etkinlikler esnasında ülke parlamentosunun tam faaliyette olmasının önemli olduğunu belirterek, "Yeni meclisin tam olarak oluşturulması, ülkemiz için büyük önem taşıyan bu etkinliklerde parlamenter diplomasinin etkili kullanılmasına ve yasal düzenlemelerin kesintisiz devam etmesine olanak sağlayacaktır. Bunları dikkate alarak, Milli Mecliste çoğunluğu oluşturan YAP üyeleri bana başvuruda bulunarak Milli Meclise erken seçimlerin belirlenmesi için Azerbaycan Cumhurbaşkanına başvurulması konusunun gündeme alınmasını talep etmişlerdir." şeklinde konuştu.

Sahiba Gafarova 1719061965 902 X750

Gafarova'nın genel kurula hitabı sonrasında gerçekleştirilen oylamada, 105 "evet" oyuna karşı 1 "hayır" oyuyla meclis seçimlerin erkene alınması için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e başvuruda bulunulması kararı alındı.

Azerbaycan'ın iktidar partisi olan YAP Azerbaycan'da kasım ayında gerçekleştirilmesi gereken 7. Dönem Milli Meclis seçimlerinin 2 ay öne alınması için çağrıda bulundu. YAP, Kasım ayında Bakü'de gerçekleştirilecek COP29 ve meclis seçimlerinin aynı döneme denk gelmesini gerekçe göstermiş ve meclis seçimlerinin 2 ay öne alınarak 

Kaynak: QHA