Romanya’dan önemli sayıda tank tedariki Romanya’dan önemli sayıda tank tedariki

2’nci Karabağ Savaşı’na kadar silah tedarikinin tamamına yakınını Rusya’dan gerçekleştiren Ermenistan, son dönemde bu alanda Fransa ve Hindistan’a yöneldi. son olarak Fransa, Ermenistan ile Caesar 155mm’lik Kamyona Monteli Obüs tedarikiyle ilgili anlaşma imzaladı.

Konuyla ilgili olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın uyarılarına rağmen Ermenistan’a ölümcül taarruz silahları sağlamasının Fransa’nın Güney Kafkasya’daki provokatif faaliyetlerinin kanıtı olduğu belirtildi. Fransa Savunma Bakanlığının 2023’te Ermenistan’a sadece savunma amaçlı silahlar sağlayacaklarını beyan ettiği fakat öldürücü silahlar sağladığı hatırlatılan açıklamada, bu durumun Fransa yönetiminin “ikiyüzlülüğünün bir başka tezahürü” olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Güney Kafkasya’da militarizasyon ve jeopolitik entrika politikası izleyen Macron rejimi, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki normalleşmenin ve bölgede sürdürülebilir barışın sağlanmasının önünde engel oluşturuyor. Yıkıcı ve taraflı politikası nedeniyle normalleşmenin ve bölgesel süreçlerin dışında kalan Fransa’nın mevcut yönetimi, Azerbaycan’a karşı yıkıcı politikasını sürdürmektedir.” ifadeleri yer aldı.

C A E S A R

Ermenistan’ın işgalci bir devlet olduğu belirtilen açıklamada, “BMGK daimi üyesi Fransa’nın, kanlı saldırı deneyimi olan Ermenistan’ı yeniden silahlandırması ve Erivan yönetiminin intikamcı politikasını desteklemesi hem siyasi sorumsuzluktur hem de yeni bir savaşa giden yolu açmaktadır.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Fransa’nın sömürgecilik siyaseti hatırlatılarak, Yeni Kaledonya ve diğer deniz ötesi Fransız bölgelerindeki itirazların silah gücüyle bastırılmasının “Macron rejiminin” gerçek yüzünü ortaya koyduğu kaydedildi.

Fransa’nın sömürgecilikten miras kalan köklü sorunlarını çözmek ve yeni sömürgecilik politikalarına son vermek yerine Azerbaycan’a karşı kara propaganda ve dezenformasyon kampanyası yürüttüğü belirtilen açıklamada, “Güney Kafkasya’da durumun gerginleşmesinin ve yeni bir savaş kaynağının oluşmasının sorumluluğu intikamcı politika izleyen Erivan yönetimi ile Macron diktatörlüğüne ait olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

2015 yılında Alman KMW ve Fransız Nexter şirketlerinin iş birliğiyle kurulan KNDS tarafından üretilen Caesar Obüsü, 155mm’lik 52 kalibre bir silah sistemine sahip. 155mm’lik NATO standardı obüs mühimmatını 40 kilometre menzile kadar ulaştırabilen Caesar, dakikada 6 atım yapabiliyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com