Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 30 Nisan tarihinde Türk Kültür ve Miras Vakfı Şura Toplantısı yapıldı. Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Yardımcısı Çingiz Esengul Uulu, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı toplantıda yer aldı.

"ORTAK HAREKET ETMELİYİZ"

Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktotı Raimkulova, Türk kültür mirasını koruyan ve tanıtan Türk Kültür ve Miras Vakfının, kültürel kimliğin giderek kaybolduğu bir dünyada önem taşıdığını ifade etti. Raimkulova konuşmasında Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelerin halklarının ve ortak kuruluşlarının karşılıklı ilişkilerinin ortak tarih, kültür ve köklere dayandığına işaret ederek  "Biz bu nedenle ortak hareket etmeliyiz." ifadelerine yer verdi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Çam ise, Türk Kültür ve Miras Vakfının 300 milyonluk Türk dünyasının tüm mirasının korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulduğunu anımsatarak "Vakfın kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve bürokratik sistemin belli bir standartta gelişmesi noktasında elimizden gelen katkıyı vereceğiz." dedi.

Çam, kültürün insanlığın barış ve huzurunun tesisi anlamına da geldiğini vurguladı. Ayrıca Çam, Karadeniz'de ve Akdeniz'de iki büyük acı yaşandığını, Türk dünyası olarak savaşların bitmesi ve acıların dinmesi için çaba göstermeleri gerektiğine dikkat çekti.

Toplantıda, Vakfın 2024-2025 Faaliyet Planı ve Türk Kültürel Miras Sözleşmesi'nin hazırlanması konuları da ele alındı.

Özbekistan 2026'ya kadar Dünya Ticaret Örgütüne katılmayı planlıyor Özbekistan 2026'ya kadar Dünya Ticaret Örgütüne katılmayı planlıyor

QHA

Kaynak: QHA