Batı Trakya bölgesindeki ortaokul ve lisede yaşanan eğitim sorunu 30 Kasım 2023 tarihinde Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi ile Avrupa Hür İttifakı'nın (EFA) çalışmaları sonucunda Avrupa Parlamentosuna (AP) taşındı. 

BATI TRAKYA'DAKİ EĞİTİM SORUNU AVRUPA PARLAMENTOSUNA TAŞINDI

EFA Milletvekili François Alfonsi, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisedeki sorunu Avrupa Parlamentosuna iletti. "Yunanistan’ın İskeçe şehrindeki Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde devam eden durum ve insanlık dışı koşullar" başlıklı önergesinde AP'ye "Komisyon, Yunanistan’ın Türk azınlığa insanlık dışı ve AB standartlarında eğitim verilmesi konusunda AB mevzuatına uymadığının farkında mı?" sorusunu yöneltti. Bununla birlikte Alfonsi, Avrupa Komisyonunun konuyla ilgili görüşlerini paylaşmasını talep etti.

BATI TRAKYALI ÖĞRENCİLER 19. YY'DAN KALMA BİNADA EĞİTİM GÖRÜYOR

Önergede şu ifadeler yer aldı:

"Eğitim tesislerine ilişkin temel yapı standartları ve teknik gereklilikler ulusal mevzuat ve AB mevzuatı tarafından belirlenmiştir. Bugün Batı Trakya’daki İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde, eski bir ahşap tütün deposunda yaklaşık 600 Türk öğrenci eğitim görüyor. EFA’nın Nisan 2023’te okula yaptığı çalışma ziyaretinde binanın nitelikli ve sağlıklı bir eğitim vermeye uygun olmadığı gözlemlendi. Acil bir durumda okulun fiziksel koşulları, okulu her türlü trajediye karşı savunmasız bırakıyor.

Ancak Yunan yetkililerin sunduğu tek seçenek, iki vardiyalı eğitim ve 27’den fazla öğrencinin bulunduğu, sınıfların fiziksel sınırlarını aşan aşırı kalabalık sınıflardır. Batı Trakya’daki İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinin fiziki koşullarına ilişkin bu durum ışığında; Komisyon bu durumun, yani Yunanistan’ın Türk azınlığa insanlık dışı ve AB standartlarında eğitim verilmesi konusunda AB mevzuatına uymadığının farkında mı?

İskeçe Azınlık Lisesinde felakete yol açabilecek olası bir acil durumdan sorumlu olacak olan Yunanistan’ın azınlık eğitim politikası hakkında Komisyonun görüşü nedir? Türk azınlığın Avrupa vatandaşı olarak karşı karşıya kaldığı eğitim alanındaki hak ihlalleri konusunda Komisyonun görüşü nedir?"

ÇÖZÜM OLARAK SUNULAN VARDİYALI EĞİTİM ÖĞRENCİLERİN EŞİT EĞİTİM HAKKINI ELİNDEN ALIYOR

Milli muharip uçak KAAN’ın bir yedek parçası Azerbaycan’da üretildi Milli muharip uçak KAAN’ın bir yedek parçası Azerbaycan’da üretildi

İskeçe Azınlık Ortakulu ve Lisesindeki öğrenciler 19. yüyzıldan kalma binada eğitim görmek zorunda bırakılıyor. Okulun deposunda da eğitim gören öğrenciler, zor şartlarda bırakılıyor. Öğrencileri vardiyalı eğitimi çözüm olarak ortaya koyan hükûmet, Yunanistan'daki çocukların eşit eğitim hakkını elinden alıyor.

Kaynak: QHA