Milli uçak gemisi ile Türkiye, küresel oyun kurucu bir aktör hâline gelecek

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'dan sonra milli uçak gemisi için de çalışmalara başlandığının duyurulmasının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Memoğlu'na göre milli uçak gemisi sayesinde Türkiye, küresel ölçekte milli savaş uçakları KIZILELMA ve MMU KAAN gibi 5'inci nesil savaş uçaklarımızı geliştirdiğimiz milli uçak gemisi sayesinde denizlerden güç aktarımı kabiliyetine kavuşabileceğimizi belirtti. Bu sayede Türkiye, milli uçak gemisi projesiyle küresel oyun kurucu bir aktör hâline gelecek.

Photo Collage 20240425 202747076

Akıncı İHA'nın Reisi'yi taşıyan helikopteri arama faaliyetleri dünya basınında büyük yankı uyandırdı Akıncı İHA'nın Reisi'yi taşıyan helikopteri arama faaliyetleri dünya basınında büyük yankı uyandırdı

Türkler tarih boyunca denizlerde güçlü olduğunda cihanşümul devlet olmuşlardır

Memoğlu yaptığı değerlendirmede, "Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'nun ardından Türkiye'nin küresel güç aktarım kabiliyeti SİHA teknolojileri sayesinde küresel oyun bozucu bir pozisyona evrilmiştir. Denizlerdeki vatanımız Mavi Vatan'da oyun kurucu, küresel oyun bozucu Türkiye, donanması ile çarpan etkisi oluşturmuş durumdadır. Tarih boyunca denizlerde güçlü olduğu dönemlerde donanması ile cihanşümul bir devlete dönüşen Türkler yeniden geliştirmeye başladığı milli uçak gemisi sayesinde cihanşümul bir modele dönüşecektir. KIZILELMA ve Milli muharip uçağımız KAAN gibi dünyada sınırlı sayıda devletin elinde bulunan 5'inci nesil savaş uçaklarımız DPO tarafından geliştirilen milli uçak gemimiz sayesinde küresel olarak dünya denizlerinde güç aktarımına kavuşacaktır. Bu da Türkiye'nin SİHA teknolojileri ile ulaştığı bölgesel oyun kurucu/bozucu misyonunu, TCG Anadolu ile ulaştığı küresel oyun bozucu misyonunu milli uçak gemisi ile küresel oyun kurucu bir çizgiye taşıyacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Photo Collage 20240425 202924979

Okullarımızda milli uçak gemisi modelliyoruz: Şimdi değilse ne zaman?

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Türkiye'de ortaokul çağından itibaren denizcilik çalışmalarında büyük gelişmeler kaydedildiğini belirterek cihanşümul Türkiye'ye çok az kaldığını belirtiyor. Memoğlu yaptığı değerlendirmede, "Barbaros Hayreddin Paşa'nın 'Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur.' sözünü şiar edindik. Ortaokul seviyesinden itibaren okullarımızda çocuklarımızla birlikte milli uçak gemisi 3D modelleme çalışmaları icra ediyoruz. Çocuklarımızın modellediği milli uçak gemisi çalışmalarında şunu çok açık ve net görüyoruz ki bu iş kesin olacak. Bu nesil tam bağımsız Türkiye'yi inşa ederek cihanşümul bir Türkiye inşa edecek nesil diyoruz. Gururlanmamak elde değil. Sn. Selçuk Bayraktar'ın TEKNOFEST yarışmaları sayesinde okullarımız birer AR-GE merkezlerine dönüştü. Öyle bir heyecan var ki bu heyecanı kelimelerle anlatmak mümkün değil. Bu çocuklar gece gündüz üretim yapıyorlar. Sabahlara kadar ülkemizin savunma sanayiisini geliştirebilecek fikirlerini modelleyen çocuklarımız, 'öğretmenim nasıl olmuş?' diye gece gündüz 3D modelleme çalışmalarını bizlere gönderiyorlar. Tabii gece attıkları mesajlara biz de cevap verdiğimizde çocuklar da şaşırıyor. 'Öğretmenim siz de mi uyumadınız hâlâ bu saatte diye soruyorlar?' Evet diyorum, ben de uyumadım. 'Önce vatan' diyorum. Allah bu mukaddes milletin gönlüne öyle bir vatan sevgisi bahsetmiş ki hamdüsenalar olsun. Şanlı bir ecdada sahip mukaddes Türk milletinin yeniden dirilişine tanıklık ettiğimiz bir dönemdeyiz. Tarihe not düşüyoruz." ifadelerini kullandı.

Uzvag Ucakgemisi

Ömer Memoğlu'nun TEKNOFEST UZVAG Takımı öğrencileri Elifsu ve Azra Betül'ün milli uçak gemisi tasarımları - (11 yaş)

Milli Uçak Gemisi özellikleri

Tam Boy: 285 metre

Genişlik: 68 metre

Deplasman: 60.000 ton

Hız: 25 knot

Ana Tahrik Sistemi: COCAG

Uçak Kalkış/İniş Sistemi: STOBAR

Photo Collage 20240425 203505365