Doğu Türkistanlılar her yıl 5 Mayıs'ta milli kimliğinin, zengin kültürünün ve Çin yönetiminin kültürel soykırımına karşı direnişinin sembolü haline getirdiği Doppa (Kalpa) Bayramı'nı kutluyor.

5 MAYIS DOPPA BAYRAMI

Doğu Türkistanlıların geleneksel başlığı olan Doppa'nın, Çin yönetimi tarafından tehlike olarak addedildiğinden kamu alanlarında yasaklandığı biliniyor. Ayrıca 5 Mayıs Doppa Bayramı, Uygur Türklerinin kültürüne, milli kimliğine olan saygı, sevgisinin ve Çin işgaline, asimilasyon politikasına karşı yılmaz bir ruhun tezahü olarak yaşatılıyor.

Ermenistan işgali altındaki 4 köy Azerbaycan’a iade edildi Ermenistan işgali altındaki 4 köy Azerbaycan’a iade edildi

Img 5125 1714863240 740 X750

KÜLTÜREL SOYKIRIMA KARŞI DİRENİŞİN SEMBOLÜ: DOPPA BAYRAMI

Doppaların üzerinde insanlığın doğumunu ve ölümünü hatırlatan nakışların yanı sıra Doğu Türkistan'ın geleneksel motiflerine yer veriliyor. Çin hükumeti tarafından "Uygur Türklerinin milli değerleri ve kılık kıyafetleri tehlike" olarak görüldüğünden Doppa kullanımının kamu ve resmi dairelerde, okullarda yasaklanmasına ilişkin birçok tedbir bulunuyor.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ - DOPPA

Doppa, Doğu Türkistan’da Çin'in kültürel asimilasyon politikarına karşı Uygur Türklerinin direnişinin sembolü olarak bilindiği için bir yandan da 5 Mayıs, tüm Uygur Tükleri arasında "sistematik baskıya meydan okuma günü" olarak da kaydediliyor.

Img 5123 1714863305 122 X750

ÇEŞİTLİ RENKLERİN BİR ARAYA GELDİĞİ DOPPA

Doppa genellikle yuvarlak şekilde, el emeği ve işlemeli bir şapkadır. Farklı renklerin bir arada olduğu Doppa üzerinde yeşil, kırmızı, beyaz ve mavi renkler barındırır. Doppa; Uygur Türkleri, Kırım ve Kazan Tatarları, Özbekler, Tacikler tarafından kullanılmaktadır. Doppaların üzerinde insanlığın doğumunu ve ölümünü hatırlatan nakışların yanı sıra Doğu Türkistan'ın geleneksel motiflerine yer veriliyor.

Img 5122 1714863340 242 X750

Dünyanın çeşitli devletlerinde yaşayan Uygur diasporası da Doppalarıyla sosyal medya paylaşımlarında bulunarak soydaşlarının yalnız olmadığını, baskılara karşı birlikte karşı koyduklarını gösteriyor. 

Kaynak: QHA