Fuar kapsamında CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, Defence Turk’e özel açıklamalarda bulundu.

CTech’in uluslararası alanda da çalışmalarından bahseden Fırat, İtalyan Leonardo ile yapılan iş birliklerinden bahsetti. Fırat, şu ifadeleri kullandı:

Bu fuarda da bulunmamızın sebebi biliyorsunuz uluslararası açılım. Gün geçtikçe uluslararası pazarda CTech’in fırsatları artıyor. Bu kapsamda Avrupa’nın en büyük hava aracı üreticilerinden olan Leonardo ile uydu haberleşme alanında iş birliğimiz başladı. Ekiplerimiz Leonardo tarafından başka bir ülke için üretilen devriye uçaklarında CTech uydu haberleşme terminallerinin kullanılması için entegrasyon çalışmaları yaptılar. Bizim için önemli bir referans. Onların başka bir ülkeye yaptığı karakol uçaklarında CTech’in terminallerinin kullanılması önemli bir gelişme bizim için.”

Ukrayna’nın ADA sınıfı korvetine ASELSAN dokunuşu Ukrayna’nın ADA sınıfı korvetine ASELSAN dokunuşu

İlgili gelişmeyi 2023 yılının Aralık ayında resmi LinkedIn hesabı üzerinden yapılan paylaşım ile duyuran CTech, “CTech, Torino Leonardo Tesisleri’nde hava platformları için uydu haberleşme sistemleri entegrasyon ve test faaliyetlerini başarıyla tamamladı. Destekleri ve iş birlikleri için tüm ekiplere teşekkür ederiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Buna ek olarak CTech tarafından geliştirilen terminallerin farklı ülkelerde de kullanılması söz konusu. Bu bağlamda World Defense Show 2024’te Suudi Arabistan merkezli Intra, SAMOON-00 MALE İHA’sıyla Salon 2’deki P3 standında yer almıştı. Bahse konu İHA ile birlikte CTech tarafından geliştirilen SkyARX terminali de yer almıştı. Suudi Arabistan merkezli Intra Defense Technologies ve CTech, insansız hava araçları için haberleşme sistemlerinin entegrasyonuna yönelik mutabakat zaptı imzalamıştı. Bahse konu imza töreni geçtiğimiz yıl 16.sı düzenlenen IDEF’23 Fuarı’nda düzenlenmişti.

Kaynak: Defenceturk.net