Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı; Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Danimarka’ya 215.5 milyon dolar tahmini maliyet ile AIM-120C-8 AMRAAM görüş ötesi hava-hava füzelerinin ve ilgili ekipmanlarının satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 7 Haziran 2024 tarihinde verdi.

Tahmini maliyeti 215.5 milyon dolar olan bu sözleşme (DSCA tarafından bildirilen tahmini maliyetler maksimumu belirtir, sözleşme bedelleri genelde daha düşük olur);

  • 84 adet AIM-1208C AMRAAM gelişmiş orta menzilli hava-hava füzesi
  • 3 adet eğitim görevli AIM-120 AMRAAM hava-hava füzesi
  • Yedek AMRAAM kontrol sistemleri

İlgili füzelerin konteynerleri da dahil olmak üzere eğitim, dokümanlar, destek ve test ekipmanları, ABD devlet ve müteahhit mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri ve lojistik ve program desteğinin diğer ilgili unsurlarını içeriyor.

A F1 D S C A 1140X542

AIM-120 AMRAAM füzesi (Görsel: Air Force Technology)

Güney Kore’den yeni lazer silahı Güney Kore’den yeni lazer silahı

Teklif edilen satış talebinin ardından Danimarka, ana yüklenici olarak RTX Corporation şirketi ile sözleşme imzalayabilecektir. Bu potansiyel satışla bağlantılı olarak önerilen herhangi bir bilinen denkleştirme anlaşması bulunmamaktadır. Bu bağlamda anlaşma, ABD’nin NATO ve Danimarka Silahlı Kuvvetleri ile iş birliğini de geliştirecektir.

Onaylanan satışın ardından DSCA yetkilileri basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Önerilen satış, modern ve yetenekli havadan havaya mühimmatlar sağlayarak Danimarka’nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini artıracaktır. Bu satış, Danimarka Hava Kuvvetleri’nin ABD Müşterek Kuvvetleri ve diğer bölgesel ve NATO kuvvetleriyle olan yüksek düzeyde olan birlikte çalışabilirliğini daha da ileriye taşıyacaktır. Danimarka’nın envanterinde zaten AMRAAM bulunmaktadır ve bu araçları silahlı kuvvetlerine entegre etme konusunda herhangi bir zorluk yaşamayacaktır.

Kaynak: defenceturk.net