Çin yönetimi, işgal ettiği Doğu Türkistan'da senelerdir baskı ve zulüm politikasına devam ediyor. 2017 yılından bugüne kadar bölgedeki Doğu Türkistanlılar, toplama kamplarına alınarak asimilasyon ve soykırıma maruz kalıyor. Doğu Türkistan'a resmi ziyaret için giden Kanada'nın Pekin Büyükelçisi Jennifer May, Çin'in atadığı Sekreter Erkin Tuniyaz'a açık bir şekilde insan hakları ihlallerinden endişe duyduğunu ifade etti.

KANADA'NIN PEKİN BÜYÜKELÇİSİ DOĞU TÜRKİSTAN'DA 

Kanada Dışişleri Bakanlığı 23 Haziran 2024 tarihinde konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kanada'nın Pekin Büyükelçisi Jennifer May'ın 19-22 Haziran tarihleri arasında Doğu Türkistan'ı ziyaret ettiğini ve insan hakları ihlalleriyle ilgili endişelerini doğrudan Çin'in söz konusu bölgeye atadığı yöneticilere ilettiğini bildirdi.

BÜYÜKELÇİ DOĞURUDAN ÇİNLİ YETKİLİLERE İLETTİ

Azerbaycan ve Özbekistan'ın alüminyum ihtiyacını Kazakistan karşılıyor Azerbaycan ve Özbekistan'ın alüminyum ihtiyacını Kazakistan karşılıyor

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bu ziyaret Kanada'nın insan hakları durumuyla ilgili endişelerini doğrudan Çin yöneticilerine, bölgedeki liderlerine iletme fırsatı olarak hizmet etti. Büyükelçi May, Birlşemiş Milletler (BM) uzmanları tarafından gündeme getirilen, araştırma raporları da dahil olmak üzere, Doğu Türkistan'da yaşamakta olan Uygurları ve diğer Müslüman halkları etkileyen sistematik insan hakları ihlallerine ilişkin güvenilir raporlara ilişkin endişelerini dile getirdi." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: QHA