Azerbaycan'dan Avrupa'ya gaz hamlesi: Slovakya avantajlı durumda Azerbaycan'dan Avrupa'ya gaz hamlesi: Slovakya avantajlı durumda

Doğu Türkistan'ın 1949 yılında Çin tarafından işgal edilmesinde en büyük rol sahibi olan Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu (Bingtuan), tekrar Türk ve Müslüman katliamı için düğmeye bastı. Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde 10 Mayıs 2024 tarihinde sözde Fon Toplama ile Mücadele kisvesi altında toplantı düzenlendi. Toplantıya Kolordu Komutanlarının yanısıra Çin'in bölgeye atadığı sözde yöneticiler de katıldı.

Bingtuan1

"KÖKTEN YOK ETMEYE VE KAPSAMLI BİR YÖNETİM SAĞLAMAYA ODAKLANDI"

Kolordu'nun toplantıya ilişkin resmi internet sayfasından yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda sözde fon toplayan şahıslarla ilgili başlatılan operasyonun 2024 Mayıs'ından 2025 Aralık'a kadar süreceği bildirildi. Öte yandan açıklamada, "Geçtiğimiz yıldan beri, Kolordu fon toplamaya karşı sıkı bir mücadele sürdürdü. Kökten yok etmeye ve kapsamlı bir yönetim sağlamaya odaklandı. (Doğu Türkisanlıları) İzleme ve takip sistemlerini güçlendirdi" ifadelerine yer verildi.

Bahse konu olan Fon toplama mevzusu ise, Müslüman Türklerin inandığı değerler doğrultusunda kendi aralarında topldığı zekat, fitre ve diğer yardıma muhtaç kişiler için toplanan yardımları, halk arasındaki dayanışmayı kapsıyor. 

OPERASYONLA DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ DURUM DAHA DA GERGİNLEŞECEK

Gözlemciler ise, Çin’in Doğu Türkistan halkına karşı çeşitli bahanelerle soykırım politikalarını genişlettiklerini, bu operasyonun aslında Doğu Türkistan’daki durumun daha da gerginleştireceğine ve baskıyı yoğunlaşacağı anlamına geldiğine dikkat çekti.

Kaynak: QHA