Soyu tükenme tehlikesi altındaki Prezewalski atı, yaklaşık olarak 200 yıl aradan sonra doğal habitatı olan Kazakistan bozkırlarına geri döndü.

Dünyanın hiç evliştirilmemiş hep vahşi kalmış tek yaban atı türü kabul edilen bu atlar insan faaliyetlerinden dolayı 19. yüzyıl ortalarında Kazakistan bozkırlarından silinmişti. 

Independent Türkçe'den Büşra Ağaç'ın "France 24", "Guardian" ve "Frankfurt Zoological Society"den derlediği habere göre Prezewalski atının nesli, avlanma gibi etkenler sebebiyle 1960'larda tükenme noktasına geldi.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hâlâ tehlike altında sayılan hayvanların neslinin tükenmesini önlemek için çalışan Prag ve Berlin hayvanat bahçeleri, 7 Prezewalski atını Kazakistan'a taşıdı. 3 hayvanın bu ay başında, diğerlerinin de 6 Haziran'da götürülmesiyle, neredeyse 200 yılın ardından ülkesine geri döndüler.

"Azerbaycan'ın Sırları" kitabı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hacıyev'e takdim edildi "Azerbaycan'ın Sırları" kitabı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hacıyev'e takdim edildi

Hayvanlar bir süre gözetim altında tutulduktan sonra doğaya salınacak. 

Prezewalski Kazakistan 1718441222 596 X750

Prag Hayvanat Bahçesi sözcüsü konuya ilişkin olarak Filip Masek şu ifadeleri kullandı:

"Bence modern bir hayvanat bahçesinin amacı sadece nesli tükenmekte olan türleri korumak ve üretmek değil, onları ait oldukları yere, doğaya geri döndürmek."

1932'den beri Prezewalski atı yetiştiren hayvanat bahçesi, Türkisyan coğrafyasının yerlisi sayılan bu atların Moğolistan'a geri dönmesini de sağlamıştı. 

2011-2019 döneminde devam eden proje kapsamında yapılan 9 uçuşun sonucunda ülkedeki at popülasyonunun dengelendiğini söyleyen Masek, halihazırda ülkede yaklaşık 1500 Prezewalski atının olduğunu ekliyor.

Kazakistan'a yapılan uçuşta ilk başta 8 at getirilmesi planlansa da bir hayvan oturduğu için geride bırakıldı. Masek, uzun uçuşta hayvanların ayakta durması gerektiği için böyle bir karar aldıklarını belirterek, "Dönüşte biraz başı dönmüştü ama artık iyi. Bu atlar tüm yolculuk boyunca ayakta durmak zorunda; oturamazlar çünkü kan dolaşımının düzgün bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Toplamda 30 saatlik bir yolculuk ve atlar ancak tüm yol boyunca ayakta durursa hayatta kalabilir." dedi.

Kazakistan'a gelecek 5 yıl içinde toplam 40 Prezewalski atının götürülmesi planlanıyor.

Dünya genelinde yaklaşık 2 bin Prezewalski atı olduğu tahmin ediliyor. Moğolistan ve Çin'in yanı sıra Fransa, Rusya ve Belarus'la Ukrayna arasındaki Çernobil Hariç Tutma Bölgesi'nde de yaşıyorlar. 

1986'daki Çernobil Faciası'nın ardından 30 at 1998'de bölgeye getirilmişti. Halihazırda bölgede 210 Prezewalski atı olduğu düşünülüyor.

Kaynak: QHA