SA Defensa tarafından yapılan habere göre Ekvador, OTOKAR üretimi Ural 4×4 TTZA’ları teslim aldı. Bu kapsamda Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso‘nun katıldığı törenle Ekvador Ordusu’na 15 adet OTOKAR Ural 4×4 taktik zırhlı araç teslim edildi. Ural’lar yakın zaman önce teslim edilen COBRA II TTZA’lar ile birlikte güvenlik güçlerinde hizmet verecekler.

Ekvador Devlet Başkanı Lasso, düzenlenen askeri tören sonrasında X’de şu paylaşıma yaptı:

“Sevgili Ekvadorlular: Bugün, 430 milyon dolar yatırım yaptığımız, teknik ve operasyonel kabiliyetleri daha iyi olan bir Ordu, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetlerimizi geride bıraktığımızı memnuniyetle ifade ediyorum. Bu kapsamda daha fazla balistik ve mayın karşıtı korumaya sahip zırhlı araçlar, kasklar, kurşun geçirmez yelekler ve tüfekler, 500 paraşüt, telekomünikasyon ekipmanı ve mobil kampların yanı sıra silah ve mühimmat içeren 5.700’den fazla kit tedarik ettik. Ayrıca uçakların, helikopterlerin, gemilerin, araçların satın alınması ve yeniden çalıştırılması ve Tababela Ortak Hava Üssü’nün inşası için 600 milyon dolardan fazla satın almaları finanse ettik.”

Geçtiğimiz Eylül ayında ise Ekvador’a COBRA-II TTZA teslimatı gerçekleşmişti. Türkiye’nin Quito Büyükelçiliği, Ekvador’a ulaştırılan 20 adet COBRA-II TTZA’nın törenle Ekvator Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiğini duyurmuştu. Ekvator Devlet Başkanı Guillermo Lasso ve Quito Türkiye Büyükelçisi Makbule Başak Yalçın’ında bulunduğu resmi törenle COBRA-II Ekvator Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerini resmi olarak aldı.

Uzay keşiflerinden yapay zekaya kasımda bilim ve teknoloji dünyasının gündemindeki gelişmeler Uzay keşiflerinden yapay zekaya kasımda bilim ve teknoloji dünyasının gündemindeki gelişmeler

Sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Lasso, “Göreve başladığımdan bu yana 3 alanı donatmaya söz verdim. 28 yıllık çalışma dönemimde önemli ilerlemeler kaydettik. Bugün 20 adet Türk yapımı COBRA-II aracı silahlı kuvvetlere teslim ettiğim için mutluyum. Ekim ayının sonunda 15 Ural tipi taktik araç daha gelecek” ifadelerini kullanmıştı.

otokar-cobra-ii-teslim-toreni-ekvador-4

URAL 4×4 TTZA

URAL, çok yönlü modüler platform olması ve yenilikçi özellikleriyle en zorlu görevlerde dahi üstünlüğünü sergilemektedir. Tamamı zırh sacından üretilmiş personel kabini ile farklı tehditlere karşı sağladığı üst seviye personel korumasına ilave olarak; geniş iç hacmi ve koltuk ara mesafeleri, ergonomik tam boy koltukları, süspansiyonu ve sınıfındaki en büyük lastik ebadı sayesinde personel konforunu da en üst seviyede tutar.

Aracın yüksek mukavemetli çelik şasisi üzerindeki üstün nitelikli yürür aksamı maksimum arazi performansı sağlarken, kauçuk bağlantı elemanları üzerindeki zırhlı gövdesi de çeşitli yol şartlarındaki titreşimin en aza indirilmesine yardımcı olur.

F_NdZNVXkAAMk1E

Kaynak: defenceturk.net