Defenceturk'te yer alan habere göre Etiyopya’ya AKINCI TİHA teslimatı gerçekleşti. Yapılan teslimatta AKINCI TİHA ile birlikte ROKETSAN tarafından S/İHA’larda kullanılması amacıyla geliştirilen MAM serisi mühimmatlar da yer aldı. Bu teslimatta kaç adet Bayraktar AKINCI TİHA’nın yer aldığına dair bir bilgi mevcut değil.

Bayraktar TB3, 19. test uçuşunu gerçekleştirdi Bayraktar TB3, 19. test uçuşunu gerçekleştirdi

Ayrıca bu teslimatla birlikte 2 adet Rus yapımı Su-30MK/K savaş uçaklarının da Etiyopya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiği görülüyor. Bu uçakların ilk başta Hindistan için üretildiği fakat sonrasında Hindistan’ın bu uçakları tedarik etmekten vazgeçtiği iddia ediliyor.

GEAu0K-XIAAQVWG-1140x815

Etiyopya için üretilen AKINCI TİHA en son Kasım 2023’te Selçuk Bayraktar tarafından paylaşılan Bayraktar TB3 SİHA’nın 6. test uçuşu videosunda görüntülenmişti. Bahse konu AKINCI TİHA, S40 kuyruk numarası ile görülmekte. Bu bağlamda Baykar, Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 8 ülke ile ihracat anlaşması imzalandığını açıklamıştı.

Etiyopya halihazırda Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ları aktif bir şekilde kullanıyor. Bu SİHA’lar özellikle Etiyopya’nın iç meselesi olan Tigray Meselesi’nde büyük rol oynamış ve Etiyopya için başarı sağlamıştı. Kullanıldığı coğrafyalarda adını söz ettirmeyi başaran TB2’ler Afrika’da başta Libya, Etiyopya, Mali ve Burkina Faso’da dikkat çeken operasyonlarda kullanılması diğer Afrika ülkelerin de sisteme ilgisini çekmesine yardımcı oluyor.

KEMANKES-TB2-2-1140x815

Etiyopya’dan Haluk Bayraktar’a onur madalyası

Aralık 2023’te Etiyopya Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 88. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliklere Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da katılmıştı. Düzenlenen etkinlikte Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’nin huzurunda, Genelkurmay Başkanı Mareşal Birhanu Jula ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Yilma Merdasa Haluk Bayraktar’a Onur Madalyası’nı takdim etti.

Bu bağlamda Etiyopya bu madalyayı ilk defa Etiyopya dışından birisine takdim etmiş oldu. Haluk Bayraktar daha öncesinde de Azerbaycan, Ukrayna, Burkina Faso, Mali, Kırgızistan ve Kosova gibi ülkelerden çeşitli madalyalar almıştı.

Kaynak: defenceturk.net