Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının, Gazze'deki Fransız Enstitüsünü vurduklarına ilişkin kendilerini bilgilendirdiği belirtildi.

Saldırı sırasında hiçbir çalışanın ve Fransız vatandaşının Enstitüde olmadığı kaydedilen açıklamada, İsrail makamlarından "derhal" hangi gerekçe ile Fransız Enstitüsünü vurma kararı aldığını bildirmesi istendi.

Bakanlıktan yapılan bir diğer açıklamada, Fransa'nın Gazze'deki sivil kayıpların sayısından "ciddi endişe" duyduğu ifade edildi. Ayrıca, İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) tesislerine ve personeline yönelik saldırılarının kınandığı belirtildi.

Gazze'deki Fransız Enstitüsü, yurt dışında Fransızca ve Fransız kültürünü yaymak için faaliyet gösteren Fransa Dışişleri Bakanlığına bağlı 150'den fazla enstitüden biri niteliğindeydi.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail'e göre 31 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 24'e yükselirken, Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria'da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’de bulunan 10 İsrailli esir ülkelerine getirilmek üzere Kızılhaç yetkililerine teslim edildi Gazze’de bulunan 10 İsrailli esir ülkelerine getirilmek üzere Kızılhaç yetkililerine teslim edildi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 826'sı çocuk, 2 bin 405'i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 144 Filistinliyi öldürdü.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini de hedef gösteren İsrail ordusu, el-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Kaynak: TRT