Paris’te düzenlenen Eurosatory 2024 Fuarı’nda Fransa merkezli Arquus zırhlı araç şirketinin CEO’su Emmanuel Levacher; Defense News’e röpartaj verdi. Avrupa’nın zırhlı araç pazarını, Arquus’un konumunu ve olabilecek iyileştirmeleri değerlendirirken Türk şirketlerine de dikkat çekti.

Levacher, Avrupa’nın hafif ve orta zırhlı araç pazarında çok fazla şirket bulunduğunu, bazı küçük şirketlerin mevcut AR-GE faaliyetleri ile rekabetçi şirket durumuna geçemeyeceği ve bu nedenle de küçük şirketlerin birleşmeye ihtiyacı olduğunu aktarmakta. Yapılacak iş birliğine örnek olarak Levacher, Arquus şirketi ile Belçika merkezli John Cockerill şirketinin savunma departmanının Ocak ayında birleşme anlaşmasını imzaladığını vurguladı. John Cockerill ise ilgili anlaşma ile şirketlerin toplam savunma gelirinin 2026 yılına kadar 1.1 milyar dolar seviyesine ulaşacağının altını çizerek kara araçları pazarında önemli bir yer edinileceğini belirtmişti.

John Cockerill 2

Görsel. John Cockerill

Uluslararası siparişlerde; Türkiye, Güney Kore, İsrail ve Güney Afrika’dan çeşitli şirketler ile Avrupa merkezli şirketlerin zırhlı araç endüstrisine yönelik ihracat pazarında ciddi rekabet ettiğini vurgulayan Levacher; Türk şirketleri için ise şu ifadeyi kullandı:

İsrail’den Çekya’ya hava savunma sistemi teslimatı İsrail’den Çekya’ya hava savunma sistemi teslimatı

“Türk üreticiler agresif şekilde rekabet ederek Avrupa pazarında tehdit oluşturuyor.” Türkiye’nin NATO üyesi olması sebebiyle üretici şirketlerin NATO standartlarında ürünler çıkardığını söyleyen Levacher, çeşitli isterlere karşı Avrupa Birliği şirketleri ile oldukça yakın ürünlerin Türkiye’den çıktığını vurguladı.

Buna ek olarak Levacher, ürünlerde kullanılacak teknolojilerin fiyat olarak yüksek olmasına karşın Türk zırhlı araç şirketlerinin görece maliyet etkin çözümler sunmasından ötürü pazarda rekabetçi bir konumda yer aldığını belirtti ve ekledi: “Türkiye’de çok iyi şirketler var, ürünlerine ve teknolojilerine büyük yatırım yaptılar. Onlara saygı duyuyoruz, çok büyük ilerleme kaydettiler.”

Savunma Sanayii Zirhli Arac Ejder Yalcin Pars Rabdan Katmerciler Hizir Fnss Otokar 1140X815

Kaynak: defenceturk.net