Havacılık Danışmanı Gökhan Kazan LinkedIn hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin ilk milli helikopteri GÖKBEY’in yeni testler gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu bağlamda Ankara, Kocaeli ve Erzurum’da 3 farklı prototiple gerçekleştiren testlerde GÖKBEY hepsini başarıyla tamamladı.

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Ankara’da P3 prototipi ile MCP VNE 165 Knt motor titreşim testleri, Kocaeli’de P2 prototipi ile deniz seviyesi otopilot malfunction sertifikasyon testleri ve Erzurum’da jandarma J6001 helikopteri ile kar testleri icra edildi.”

GÖKBEY; testleri bitirilip sertifikasyonu tamamlandığında Türkiye’nin CS-29 kategorisindeki onaylı ilk helikopteri olacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onayından sonra EASA (European Union Aviation Safety Agency) tarafından validasyonu için çalışmalar yapılacak. Şu anda HÜRKUŞ, Türkiye’nin EASA tarafından da onaylanmış tek hava aracı özelliğini taşımaktadır.

Milli helikopter GÖKBEY Yüksek İrtifada uçtu!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 8 Kasım 2023 tarihinde resmi X hesabından yaptığı bir paylaşımla GÖKBEY’in 20.000 ft. yükseklikte uçuş gerçekleştirerek maksimum servis irtifasına ulaştığını ve çift motorla gerçekleştirilen uçuşta tek motor testini de başarıyla tamamladığını duyurmuştu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ)’nin test pilotu Arif Ateş, 4 Kasım 2023 tarihinde LinkedIn hesabından yaptığı paylaşımda GÖKBEY’in yüksek irtifa uçuş testi görüntülerini paylaşmıştı. Paylaşımda, GÖKBEY helikopterinin 15.000 feet irtifada seyir icra ettiği bilgisine yer vermişti.

Gokbey 11 1140X710