Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Gürcistan Ordusu’na BMC üretimi VURAN TTZA teslimatının gerçekleştirildiği görüldü. Bu bağlamda imzalanan sözleşme kapsamında 46 adet aracın teslim edilmesi planlanıyor.

HÜRJET’in testleri devam ediyor HÜRJET’in testleri devam ediyor

BMC tarafından geliştirilen VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç güncel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Kosova Ordusu tarafından kullanılmaktadır. Araç ayrıca 2023 yılının Ekim ayında Birleşik Arap Emirlikleri envanterine de girmiştir.

VURAN çok amaçlı 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracın teslimatları yurt içi ve yurt dışında devam ediyor. 2020 yılından beri onaylanan satın alma paketleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Jandarma Genel Komutanlığına çok sayıda tedarik sağlanmıştır. Ayrıca Kosova Ordusu da 2022 yılında VURAN TTZA tedariki gerçekleştirmiştir.

BMC tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Zırhlı Araç VURAN 4×4; 9 kişilik taşıma kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca VURAN 4×4 monokok tipte zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları ile mayına ve balistik tehditlere karşı koruma sağlamaktadır. VURAN; ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği ile de öne çıkıyor.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi ile terörizmle mücadele ve hudut görevleri kapsamında; hassas nokta veya tesis koruma, karakollar arası devriye, konvoy koruması, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki sınır emniyetinin sağlanması görevlerini icra edebiliyor. 

Buna ek olarak VURAN, yerli motoruna geçtiğimiz süreçte kavuşmuştu. 2024 yılının Şubat ayının başında Milli Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamada yerli motora sahip VURAN araçlarının Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği bilgisi paylaşılmıştı. BMC Power tarafıdan geliştirilen TUNA motoru, 4×4 MRAP ve TTZA araçlarda kullanılmak için tasarlanan sıralı dört silindirli 8,4 Litre hacimli bir motordur. Turboşarj beslemeli olan ve 400 beygir güç üreten motor, %75’ten fazla yerlilik oranı ile üretiliyor.

400 Bg Yerli Motor 1140X815

Kaynak: defenceturk.net