Apple, Meta'nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin mağazasından kaldırdı Apple, Meta'nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin mağazasından kaldırdı

5 Adet SMK (Süper Mushshak) Uçağının 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı envanterine katılması nedeniyle Karşılama, Kurban Kesimi ve İlk Uçuş Faaliyetleri düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı resmi X hesabından Hava Eğitim Komutanı Hava Korgeneral Erdoğan Gür’ün de katılımlarıyla 21 Mart 2024 tarihinde icra edilen faaliyetlerin görüntülerini paylaştı.

Üretimine 1995 yılında başlanan Super Mushshkak; Türkiye’nin yanı sıra aktif olarak İran, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar ve Irak envanterlerinde de bulunuyor. IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda gerçekleştirilen törenle Türkiye, savaş uçağı pilotlarının eğitiminde kullanılmak üzere 52 adet Super Mushshak uçağını Pakistan’dan tedarik etmek için sözleşme imzalamıştı.

İlk teslimatlar, 31 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirildi ve teslim alınan ilk 3 uçak, Yalova Hava Meydan Komutanlığı envanterine girdi. Pilotların başlangıç eğitimlerinde kullanılan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alacak Super Mushshak’lar ile eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra başta akrobasi olmak üzere ilave özelliklerle eğitim kalite ve kapasitesinin artırılması planlanıyordu.

Photo Collage 20240325 192257027

Super Mushshak

7 metre uzunluğa, 8.85 metre kanat açıklığına sahip olan Super Mushshak eğitim uçağı, 13.500 feet irtifada yaklaşık 5 saat havada kalabilmektedir. MFI-17 Super Mushshak düşük ağırlıkta, iki veya üç koltuklu, tek motorlu ve üç tekerlekli iniş takımlarına sahip bir uçaktır. Kısa ve hazırlıksız pistlerde faaliyet gösterebilir. 260 beygir güç üreten pistonlu motora, çevresel kontrol sistemine ve çift kontrollü elevatör ve rudder trim sistemlerine sahiptir.