Brezilya’dan obüs hamlesi Brezilya’dan obüs hamlesi

Hindistan ve Rusya, füze, tüfek ve tank üretimine yönelik işbirlikleri de dahil olmak üzere savunma üretiminde uzun süredir devam eden bir ortaklığı paylaşmakta. Militarnyi tarafından yapılan habere göre Rus üretimi tankların lisans altında üretildiği fabrika, modernize edilmiş askeri donanımları Hindistan Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etme çabasında önemli bir kilometre taşını işaret eden ilk T-90 MK III tank setini kullanıma sunduğunu açıkladı.

Bir AVNL yetkilisinin Janes’e verdiği bilgiye göre tanklar, AVNL’nin Ağır Vasıta Fabrikası (HVF) tarafından Rusya ile yapılan lisans anlaşması kapsamında yeni üretildi. Buna ek olarak tankların Hint ordusunun Kasım 2019’da 464 adet yeni T-90MS tankının tedariki için HVF ile imzalanan sözleşme kapsamında teslim edilidiği belirtildi.

T 90 Mk 1140X779

T-90 Mark III tanklarının devir töreni. Görsel (MİLİTARYNİ)

T-90 Mark III’ün özellikleri

Janes’e konuşan yetkiliye göre T-90 MK III, “yeni” otomatik hedef takip sistemi, dijital balistik bilgisayar ve nişan sistemleriyle donatılıyor. Tanklar ayrıca Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) ve Bharat Electronics Limited (BEL) tarafından ortaklaşa geliştirilen orta dalga kızılötesi (MWIR) tabanlı komutan görüşüyle de donatılmakta.

Hindistan Savunma Bakanlığı’na göre orta dalga kızılötesi (MWIR) tabanlı komutan görüşü, tankların gündüzleri bir termal görüntüleyici yardımıyla 8 km’ye kadar olan mesafelerdeki hedefleri tespit etmesine yardımcı oluyor. Öte yandan tankların geceleri bir lazer mesafe ölçer (LRF) yardımıyla 5 km’lik bir yarıçap içindeki hedefleri takip edebilme kabiliyetine kavuştuğu belirtiliyor.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Balistik yazılım ve LRF’den gelen düzeltmelerle, T-90’ın komutanı hedefleri doğrulukla tespit edebilir, angaje edebilir ve etkisiz hale getirebilir.” ifadelerine yer vermekte. Bunlara ek olarak AVNL yetkilisi, geri kalan 454 adet T-90 MK III tankının önümüzdeki beş yıl içinde aşamalı olarak Hindistan Ordusu’na teslim edileceğini aktardı.

Screenshot 1 60 1140X815

Kaynak: defenceturk.net