29 Mayıs 2024’te ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir MQ-9 Reaper İHA daha Yemen’de İran destekli Husi militanları tarafından düşürüldü. Bu bağlamda İHA, neredeyse hiç hasar görmeden düştü. Doğrulanması halinde bu düşürülen İHA, Husiler tarafından düşürülen 6. MQ-9 Reaper olacak. Sadece son iki ay içinde ise Husiler, 3 adet ABD üretimi MQ-9 insansız hava aracını düşürerek kabiliyetlerinde bir artış olduğunu göstermeyi başardılar.

Bu bağlamda düşen MQ-9 Reaper İHA’nın fazla hasar görmediği göz önünde bulundurularak İHA’nın arıza veya elektronik harp (EH) sistemleri ile sert inişe zorlandığı da gelen iddialar arasındaydı. Army Recognition tarafından yapılan haberde ise İHA’nın GPS koordinatlarının değiştirilerek inişe zorlanması nedeniyle sert bir iniş yaptığı iddia edilmekteydi. Konuyla ilgili Husiler tarafından paylaşılan videoda ise İHA’nın bir hava savunma sistemi ile hedef alındığı görülmekte.

Anthropic yeni yapay zeka modelini tanıttı Anthropic yeni yapay zeka modelini tanıttı

Bu olay, 17 Mayıs 2024’te Husiler olarak bilinen Ensarullah hareketinin hava savunma kolunun Yemen’in kuzeydoğusundaki Marib şehrinde bir başka Amerikan MQ-9 Reaper İHA’sını düşürdüğü benzer bir olayın ardından geldi. Enkazın Yemen Ordu’suna ait birlikleri gelmeden önce Marib sakinleri tarafından yakıldığı bir önceki olayın aksine, bu kez enkaza zarar verilmediği vurgulandı. Bundan önce en az 5 adet ABD’ye ait insansız hava aracı daha Husiler tarafından düşürülmüştü.

Army Recognition tarafından yapılan haberde MQ-9 İHA’nın incelenmek üzere İran’a transfer edilme ihtimalinin kayda değer bir endişe kaynağı olduğu belirtilmekte. Bunun gerçekleşmesi halinde İran’ın uzaktan kontrol, gözetleme kabiliyetleri ve faydalı yük sistemlerindeki gelişmeler de dahil olmak üzere ABD üretimi insansız hava aracı teknolojisi hakkında bilgi sahibi olabileceği aktarılmakta.

Buna ek olarak MQ-9 Reaper’ın sofistike sensör paketine ve iletişim bağlantılarına erişimi, İran’ın İHA yeteneklerini geliştirmesini sağlayabilir. Ayrıca potansiyel olarak İHA tasarımlarında ve İHA karşıtı sistemlerinde iyileştirmelere yol açabilir.

G Ovfg O V W I A Af Kl V

Yemen’in Madrib vilayetinde düşen ABD’ye ait MQ-9 Reaper İHA’sı

Kaynak: defenceturk.net