Türk-İslam dünyası Kurban Bayramını kutlarken, Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Türk, soykırımın gölgesinde bir bayramı daha karşılıyor. Türk-İslam alemi mübarek Kurban Bayramını kutlarken, Ramazan ayında her türlü ibadetin yasak olduğu Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da Müslüman Türkler, soykırım ve hüzün içinde bir bayramı daha karşıladı. Doğu Türkistan’da bayram kutlayamayan, Çin'in baskı ve soykırımı ile karşı karşıya olan Uygur Türkleri bu bayramdan da mahrum kaldı.

Özbekistan’ın yerli ve milli zırhlı araçları saha testlerini tamamladı Özbekistan’ın yerli ve milli zırhlı araçları saha testlerini tamamladı

ÇİN'İN İSLAM’A YÖNELİK SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

Çin'in İslam’a yönelik saldırıları devam ediyor, camiler tahrip ediliyor veya yıkılıyor. Uygur Türkleri inançlarından vazgeçmeye zorlanıyor ve dinin her yönü kriminalize ediliyor. Toplama kamplarında, Uygur Türkleri zorla çalıştırma, kısırlaştırma ve organ toplama gibi acımasız koşullara maruz kalıyor. ÇKP, Uygur Türkü Müslümanları izlemek ve kontrol etmek için teknolojiyi silah haline getiriyor.

GENÇ NÜFUS KAMPLARDA YOK EDİLİYOR!

Milyonlarca genç, Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Doğu Türkistan’da bir çoğu, toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kamplarda, kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor ve genç kadınlar da Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya, Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyorlar.

TÜRK VE İSLAM DEĞERLERİ AYAKLAR ALTINDA!

Doğu Türkistan’da milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor, Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk-İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. Camiler yıkılıyor. Kur’anlar yakılıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere Çin dışındaki ülkelerde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni olabiliyor.

Kaynak: QHA