Milli Savunma Bakanlığı, başta Bakanlığın faaliyetleri olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin haftalık basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından icra edilen toplantıda sınırlarımızdaki güncel operasyonlara, etkisiz hale getirilen teröristlere, kuvvetlerimizin eğitim ve tatbikat faaliyetlerine ilişkin dikkat çekici bilgiler verildi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü coşkuyla kutlandı Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Ek olarak savunma sanayii özelinde de gelişmelere yer verildi. Yapılan açıklamada “Yerli ve milli savunma sanayiinin yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan Silahlı Kuvvetlerinin günden güne artan imkan ve kabiliyetlerini daha da arttırmaya yönelik muhtelif miktarda OMTAS (Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi) Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracı ve Seyyar Havan Tespit Radarının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

20240704 215554

Gece-gündüz ve tüm hava koşullarında görev icra edebilen, sabit ve hareketli hedeflere karşı aktif rol oynayan OMTAS Kendi üçayak platformu üzerinden kullanılabildiği gibi, kara platformlarına açık kule ya da kapalı kule entegrasyonu yapılarak da kullanılabilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda FNSS Savunma tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerine sağlanan OMTAS füzesi taşıyıcılı paletli KAPLAN ve tekerlekli PARS tanksavar silah taşıyıcı araçları araçları TSK bünyesinde aktif rol alıyor.

Son bir asrın en kapsamlı ve en etkili faaliyetlerini gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm tehdit ve tehlikelere karşı mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini belirten Aktürk, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde icra edilen başarılı operasyonlarla 57’si son bir haftada olmak üzere bu yılın başından itibaren 1.327 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıkladı. Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos’ta bulunan terör hedeflerine yönelik 3 Temmuz’da icra edilen hava harekâtıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak, depo ve terör örgütünün kullandığı tesislerden oluşan 37 hedef başarıyla imha edildiği, icra edilen hava harekâtında azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanıldığı ve hedeflerdeki etki kıymetlendirmesinin devam etmekte olduğu kaydedildi.

Kaynak: defenceturk.net