STM tarafından geliştirilen KARGU kamikaze İHA sistemleri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın kullandığı modern silahları incelerken görüntülendi. Bu bağlamda KARGU, Azerbaycan İstihbarat Servisi (DTX)’nin Kartal Özel Operasyonlar Başkanlığı envanterinde yer alıyor.

KARGU geçtiğimiz aylarda yaşanan çatışmalarda Azerbaycan Ordusu tarafından kullanılmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan videoda Terter’in Janyatag yerleşimi yakınlarında terk edilmiş bir mevzinin KARGU İHA ile vurulduğu görülmüştü. Janyatag’ta Azerbaycan askeri güçleri tarafından çekilmiş ve Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanmış 46 saniyelik görüntüye göre daha önce bir savaş mevzisi olduğu anlaşılan köyde savunma için kullanıldığı anlaşılan çok sayıda lastik görünüyordu. Videonun 15. saniyesine gelindiğinde ise ilgili mevziyi vuran KARGU İHA’nın görüntüsü yer alıyordu.

KARGU İHA özellikleri

Tek bir asker tarafından taşınabilen görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İnsansız Hava Aracıdır. KARGU İHA, görev bilgisayarı sayesinde otonom olarak seyrüsefer icra etme ve operatör aracılığıyla görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahiptir.

5-10 km arasında menzil, 30 dakika görev süresi, elektrikli tahrik sistemi, 1.3 kg harp başlığı taşıyabilen KARGU İHA; gündüz ve gece etkin operasyon, hassas vuruş kabiliyeti, düşük radar kesit alanı, farklı mühimmat seçenekleri ve hareketli hedeflerin tespit ve takibi gibi özellikler sunuyor.

TULPAR ZMA, Letonya’nın ihalesinde boy gösteriyor TULPAR ZMA, Letonya’nın ihalesinde boy gösteriyor

KARGU Vurucu İHA, 10 ülkeye ihraç edilmişti

STM tarafından geliştirilen KARGU döner kanatlı Vurucu İHA (VİHA), 10 ülkeye ihraç edilmişti. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, CNN Türk Muhabiri Ahmet Melik Türkeş ile röportajında 3000 adede yakın KARGU’nun üretildiğini ve yeni ülkelerle ihracat görüşmelerinin devam ettiğini açıklamıştı.

Özgür Güleryüz aynı zamanda KARGU için geliştirme çalışmaları devam eden zırh delici harp başlığının nihai test aşamasında olduğunu açıklamıştı:

“(KARGU’nun) Üzerine zırh delici mühimmat entegrasyonu konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz, nihai testler yapılıyor. Harp başlığı anti-personel, daha çok insana etki edebilecek şekilde patlayıcı düzeneği var ama zırh delici mühimmat eklediğimiz zaman açıkçası hafif zırhlı araçlara karşı çok daha etkili olabilecek.”

Kaynak: Defenceturk.net