Kazakistan'da 14 Mart tarihi, Amal Bayramı (Görüşme Günü) olarak kutlanmakta. Geleneksel olarak ülkenin batı bölgelerinde yaygın olarak kutlanan Görüşme Günü, son yıllarda yerel bir bayramdan ulusal bir bayrama dönüşmeye başladı. Amal Bayramı aynı zamanda Nevruz kutlamalarının başlangıcını da simgeliyor.

41B1Ad1A 7199 40B3 9F7C D8181Af933Ae 1710401719 45

Sözde Rus Barış Gücü, Türk toprağı Karabağ'ı terk ediyor! Sözde Rus Barış Gücü, Türk toprağı Karabağ'ı terk ediyor!

Kazakistan'ın Mangistau bölgesinde yer alan Otpan Dağı'nda 14 Mart 2024 tarihinde "Birlik Ateşi" yakma töreni gerçekleştirildi.

"Adai Ata Otpan Tau" tarihi ve kültürel kompleksinde başlayan kutlama etkinliklerine Kazakistan dışında Türkiye ve Özbekistan'dan çok sayıda katılımcı yer aldı.

Kompleksin yer aldığı araziye yaklaşık olarak 50 yurt çadırı yeerleştirilirken, burada çeşitli ulusal spor oyunları düzenlendi.

6C77D540 C3F4 4158 Ba9B 31B9Cd4B6B4E 1710401740 37

AMAL BAYRAMI/GÖRÜŞME GÜNÜ NEDİR?

Kazak halkı Nevruz Bayramı’nı 14 Mart’tan itibaren kutlamaya başlar. Nevruz’un bu tarihten itibaren kutlanmasının sebebi, 14 Mart ile birlikte ilkbaharın gelmesi, sıcak yerlere göç etmiş olan göçmen kuşların dönmeye ve tabiatın canlanmaya başlaması, kışın bitmesi, havanın yavaş yavaş ısınmasından dolayıdır. Bu günün konargöçer kültürde çok önemli bir yeri vardır. Çünkü eski zamanlarda doğayla içe içe yaşayan Kazak halkı, soğuk kış mevsiminde, çetin doğa koşullarında birbirlerinden haber alamaz. Baharın gelmesiyle ise bu durum değişir. Doğanın canlanmaya başlamasıyla Kazak halkının da birbirleriyle ilişkilerinin canlandığı görülür.

Görüşme Günü'nde Kazak halkı kıştan sağ salim çıktığına sevinir. Bu günü bir bayram şeklinde kutlar. Köylerde yaşayanlar erkenden uyanır, tan yerinin ağarmasıyla birlikte büyükleri ziyaret eder, onlarla selamlaşır, onların hâlini hatırını sorar. Komşular birbirine “Yaşın kutlu olsun!”, “Yaşına yaş eklensin!" ve "Ömrün uzun olsun!” gibi güzel dileklerde bulunur. Görüşme Günü'nde geçmişte yaşanan kırgınlık ve küskünlükler unutulur, küsler barışır. Akrabalar, komşular birbirlerini yemeğe davet eder, sofra başında herkes birbirlerinin ailelerine, akrabalarına, sağlık sıhhat ve esenlikler diler.

Görüşme Günü'nde, yaşça küçüklerin, büyüklerin evlerine ziyarete gitmesi gereklidir. Halk arasında mutlaka en az 3 eve ziyarete gidilmesinin gerekli olduğu inancı vardır. Halk bu bayramda evini, bahçesini temizler, yaşadığı çevreyi düzenler, güzelleştirir. 14 Mart günü tan ağardıktan sonra hiç kimse tekrar uyumaz. Özellikle de yaşlıların yaşadığı evlerde bayram erken başlar. Yaşça büyük olanlar erkenden uyanıp kendilerine Görüşme Günü için gelecek kişileri heyecanla bekler.