Kazakistan, Türk devletleri arasındaki coğrafi konumu itibari ile sel riskinin yoğun olarak yaşandığı bir ülke olarak biliniyor. Ülke, son günlerde yaşanan yoğun kar ve yağmur yağışı ve ülkeyi çevreleyen dağlarda biriken karlar nedeniyle sel riski artıyor. Devlet yaklaşan sel riski için tedbirleri almayı başladı.

KAZAKİSTAN'DA YAKLAŞAN SELE HAZIRLIK BAŞLADI

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov başkanlığında 9 Ocak 2024 tarihinde konuya ilişkin toplantı düzenlendi. Toplantıda Kazakistan'daki sel dönemine hazırlık durumu değerlendirildi. Başbakan İsmailov Su Kaynakları Bakanlığına, su depolarının stoklarının alınması ve denetlenmesi talimatını vererek, "Sınırı aşan nehirlerdeki su kaybı ve tehlike konusunda komşu ülkelerle sürekli bilgi alışverişinde bulunmak gerekiyor. Gerekirse suyun rezervuarlardan güvenli ve önceden tahliye edilmesi için önlemler alınmalıdır"ifadelerini kullandı.

SELE KARŞI 39 BİNDEN FAZLA GÖREVLİ HAZIRDA BEKLİYOR

Türkiye’nin Azerbaycan ile imzaladığı “Tercihli Ticaret Anlaşması” yürürlüğe girdi Türkiye’nin Azerbaycan ile imzaladığı “Tercihli Ticaret Anlaşması” yürürlüğe girdi

Toplantıda Acil Durumlar Bakanı Sıyrım Şariphanov, yaklaşan sel dönemine ilişkin hazırlıkların önceden başladığını bildirdi. Bakan Şariphanov alınan tedbirler kapsamında ülke genelinde 39 binden fazla görevli , yaklaşık 11 bin adet ekipman, 500'den fazla yüzme aracı ve 3 binden fazla motopompın hazırda beklediğini belirtti.

Kaynak: QHA