Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov 9 Nisan’da resmî temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’a gitti. Bayramov il olarak, Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev ile görüştü. Ardından Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Bayramov’u kabul etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından görüşmeye ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamada iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin her geçen gün içerik olarak güçlenip zenginleştiği vurgulandı. Ayrıca Caparov’un 24-25 Nisan planlanan Azerbaycan ziyaretine ilişkin konularda görüş alışverişi yapıldı.

Kp 1 1712663691 491

KIRGIZİSTAN, ERMENİ İŞGALİNDEN KURTARILAN AĞDAM’DA OKUL İNŞA EDECEK

Açıklamada, Bayramov’un Azerbaycan'ın kurtarılan topraklarında yürütülen restorasyon ve imar çalışmalarından bahsettiği, Kırgızistan Cumhuriyeti'ne Ağdam'ın Hızırlı köyünde ortaokul inşa etme kararından dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

CAPAROV: İLİŞKİLERİMİZ SON YILLARDA DERİNLEŞTİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda derinleştiğini ve Devletlerarası Konseyin devlet başkanları düzeyindeki faaliyetlerinden memnun olduğunu dile getirdi.

Kp 2 1712663710 907

ORTAKLIK VURGUSU

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı

Uluslararası ve bölgesel çerçevede ortaklık vurgulanan açıklamada, “BM, Türk Devletleri Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer platformlar başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel kuruluşlar çerçevesinde ülkelerimiz arasında koordineli faaliyetlerin ve karşılıklı desteğin sürdürülmesinin önemi vurgulandı. Türk Devletleri Teşkilatının temmuz ayında Şuşa'da, ekim ayında ise Kırgızistan'da yapacağı resmî ve gayri resmî zirvelerin önemine dikkat çekildi” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: QHA