Daha önce Guinness Dünya Rekorları'na giren Kırgız Türkü dağcı Eduard Kubatov bir ilki daha başardı. Dağcı Kubatov, Nepal'de bulunan Himalaya Dağları'ndaki Makalau Zirvesi'ne yardımcı oksijen ekipmanı kullanmadan tırmandı. 

OKSİJEN KULLANMADAN TIRMANDI!

Kubatov, tırmandığı 8 bin 485 metre yüksekliğindeki dağın zirvesine Kırgızistan bayrağını dikti. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kubatov, “30 Mayıs sabah 9.30'da bu zirveye Kırgız bayrağı çekildi. Bu zorlu zirveyi, Kırgızistan tarihinde ilk kez ek oksijen kullanmadan fethetmeyi başardım. Kolay mı? Rüzgârla, soğukla, yükseklikle kuşatıldık. Allah'ın izniyle zaferi milletime ve Kırgızistan'a adadım. Kara-Kırgız Özerk Bölgesi'nin 1924'te kurulduğunu hatırlayalım. Bağımsız bir devlet olarak ülkeyi güçlendirmek için Başkan Sadır Caparov'a verdiğim sözü tuttuğum için mutluyum. O bayrağımızın en yüksek zirvelerde rüzgarda dalgalanacağını söyledi." ifadelerini kullandı. 

Özbekistan Güney Kore ile DTÖ'ye katılım müzakerelerini tamamladı Özbekistan Güney Kore ile DTÖ'ye katılım müzakerelerini tamamladı

Dağcı Kubatov, 11 Nisan 2024 tarihinde Sadır Caparov ile bir araya gelmiş, temmuz ayında Lhotse, Makalu ve K2 zirvelerine ek oksijensiz tırmanyı hedeflediğini söylemişti. Caparov ise dağcıya zirveye dikmesi için Kırgızistan bayrağı hediye etmişti. Kubatov, 20 Mayıs 2024 tarihinde Himalayalar'daki 8 bin 516 metre yükseklikte bulunan Lhotse Zirvesi'ne yardımcı oksijen kullanmadan tırmanmıştı.

Kaynak: QHA