Rusya'da yaşanan terör saldırısı, bölge ülkelerini harekete geçirdi. Kırgızistan vatandaşlarına Rusya'ya gitmemeleri çağrısı yaptı. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, 25 Mart 2024 tarihinde vatandaşlarına gerekmedikçe Rusya'ya seyahat etmemeleri konusunda uyarı yaptı.

Güney Azerbaycan'da yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var Güney Azerbaycan'da yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

GEREKMEDİKÇE RUSYA'YA GİTMEYİN

Bakanlığın Konsolosluk Dairesi Başkanı Bakit Kadırov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Rusya şu anda terörle mücadele ediyor. Bu nedenle büyükelçilik, tüm diasporaların uyardığı gibi, Rusya'ya girişinizi önceden planlamanızı ve gerekmedikçe gitmemenizi öneriyor. Terörle mücadele tedbirlerinin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bazı vatandaşlar kara listede yer alıyor veya suç işlemeleri halinde ülkeye girişlerine izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

GÖÇMENLERİN YAŞADIĞI YURTLARA BASKIN

Kodirov öte yandan Rus tarafının sınır geçiş kontrollerini güçlendirdiğini kaydetti. Ayrıca Moskova'daki terör saldırısının ardından göçmenlerin yaşadığı yurtlara baskınlar başlatıldığını, evleri arandığını bildirdi.

Kaynak: QHA