Avrupa Birliği'nin (AB) Türk devletlerine olan ilgisi son zamanlarda giderek artıyor. Türk devletlerinin sahip olduğu doğal gaz, yer altı zenginlikleri ve jeopolitik konumu değişen küresel düzende dünya devletlerinin odak noktası haline geliyor.

GELİŞTİRİLMİŞ ORTAKLIK VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre AB, Kırgızistan ile ikili ilişkileri güçlendirmek amacıyla Geliştirilmiş Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması (EPCA) imzaladı. İmza töreni, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un 26 Haziran'da Belçika Krallığı'na yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Brüksel'de gerçekleşti.

Türkmenistan'ın Kırgızistan ve Özbekistan'a ihracatında dikkat çekici artış Türkmenistan'ın Kırgızistan ve Özbekistan'a ihracatında dikkat çekici artış

335841 W750 H R (1)

TİCARET, YATIRIM, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA, ARAŞTIRMA, YENİLİKÇİLİK, EĞİTİM

Anlaşma, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubaev, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından imzalandı. Anlaşma kapsamında ticaret, yatırım, sürdürülebilir kalkınma, araştırma, yenilikçilik, eğitim, çevrenin korunması, iklim değişikliğiyle mücadelenin yanı sıra hukukun üstünlüğü, insan hakları ve sivil toplum katılımı konularında iş birliği yapılacağı bildirildi.

Kırgızistan ile AB arasında daha önce en son 1999 yılında anlaşma imzalanmıştı.

Kaynak: QHA