TATAR: EGEMENLİK İLKESİNDEN TAVİZ VERİLMEYECEK

Adada yeni sürecin "ancak iki tarafın da kabul edeceği bir düzeyde devam edeceğini" ve "egemenlik ilkesinden taviz verilmeyeceğini" vurguladı.

TATAR, BM GENEL SEKRETERİNE KKTC'NİN EŞİT İKİ DEVLETLİ YAPI VE EGEMENLİK İSTEDİĞİNİ BELİRTTİ

Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Antonio Guterres ile yaptığı görüşme sonrası basın mensuplarına bulunduğu açıklamada adada tarafların yenilenebilir enerji, AB'ye eşit erişim, düzensiz göç, mayınların temizlenmesi gibi konularda ortak çalışma yapılabilmesi için BM Genel Sekreterine KKTC'nin eşit iki devletli yapı ve egemenlik isteğinin dikkate alınması taleplerini ilettiğini duyurdu

RUM TARAFININ ERCAN HAVALİMANI'NA YÖNELİK ENGELLEMELERİ DEVAM EDİYOR

Rum tarafının engellemesi nedeniyle hâlâ Ercan Havalimanı'na doğrudan uçuş yapılamadığını da hatırlatan Tatar, KKTC'nin amacının "barış ve huzur içinde yaşamak" olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar açıklamalarının devamında, "Türk halkının da Rumlar kadar adada yaşama hakkı var. 60 yıldır Kıbrıs Türk halkı büyük bir haksızlıkla karşı karşıyadır." ifadelerini kullandı.

TATAR'DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Tatar, 78. Genel Kurul konuşmasında Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığını savunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini dile getirirerek Türkiye Cumhuriyeti'nin de gayretleriyle haklı mücadeleyi sonuna kadar sürdürme gayretinde olduklarını belirtti.

RUMLAR, KIBRIS'I BİR YUNAN ADASI YAPMAK İSTİYOR!

Türk Devletleri Teşkilatından "Azerbaycan" açıklaması Türk Devletleri Teşkilatından "Azerbaycan" açıklaması

Rumların Kıbrıs'ı bir Yunan adası yapma gayreti içerisinde olduğunu da vurgulayan Tatar, adada Türk halkının asimile edilmesinin planlandığını ancak Rum kesiminin oluşturduğu bu izolasyonu Türkiye'nin destekleriyle aşabildiklerini belirtti. Tatar'ın açıklamalarına göre KKTC sesini Türkiye'nin desteği ile duyuruyor.

KKTC, EGEMENLİK VE EŞİTLİK ŞARTLARI KABUL OLMADAN BİR MÜZAKERE SÜRECİNE GİRMEYECEK

Açıklamaları kapsamında BM Genel Sekreteri Guterres ile Cenevre'de daha önce yaptığı bir görüşmeyi de hatırlatan Tatar, "Daha önce Cenevre'deki görüşmede Genel Sekretere, ada iki tarafın da kabul edebileceği, egemenlik ve eşitlik şartlarımız kabul olmadan bir müzakere sürecine girmeyeceğimizi Sayın Genel Sekretere tekrar ifade ettik. O da bunlara anlayış gösterdiğini, yaşananları dikkatle izlediğini, her iki tarafın da özgür iradesiyle kabul edebileceği bir anlaşmaya gidilebileceği noktasında bize katıldığını ve hiç bir zaman baskı yapmayacağını söylemiştir." dedi.

KIBRIS ADASININ GERÇEK SAHİBİ TÜRKLERDİR

Açıklamaları kapsamında Kıbrıs Türklerinin adadaki tarihine de ışık tutan Tatar, Kıbrıs Türkü'nün 1571'den Lozan Antlaşması'na kadar adanın sahibi olduğunu, silah zoruyla dışlandığını ve zoru başararak sıfırdan kendi devletini kurduğunu vurguladı. Tatar, "Bu başarılar muhakkak ki Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle olmuştu. Şimdi önemli olan bunu iki devletli çözümle taçlandırmaktır." ifadelerini kullandı.

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR: TÜRK DÜNYASININ DOĞU AKDENİZ'DEKİ TEMSİLCİSİYİZ

Kıbrıs Türklerinin "Büyük Türk Milletinin bir parçası" olduğunu söyleyen Tatar, Türk Devletler Teşkilatının da gözlemci üyesi olarak, "Bütün Türk dünyasının bir bakıma, Doğu Akdeniz'de temsilcileriyiz." değerlendirmesinde bulundu.