Malezya Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, desteklenen ve ortaklaşa organize edilen Defence Service Asia Fuarı ve Konferansı (DSA), dünyanın en gelişmiş teknolojilerini, sistemlerini, donanımlarını ve elektronik harp ürünlerinin sergilendiği Asya’daki en büyük savunma ve iç güvenlik fuarıdır.

ASELSAN’ın MARLİN insansız deniz aracı sahadan kopmuyor ASELSAN’ın MARLİN insansız deniz aracı sahadan kopmuyor

Türkiye de Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) liderliğinde 35 Türk savunma sanayii firması ile fuara katılım sağlıyor. 6-9 Mayıs tarihleri süresince Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleşecek etkinliğin ilk gününe ilgi oldukça yoğun. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) başlayan fuar neticesinde resmi X hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni projelerle iş birliği potansiyelinin geliştirilmesine ve derinleştirilmesine zemin hazırlamayı hedefleyen Fuar’ın ülkemiz savunma sanayii için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’den katılım sağlayan öncü firmalardan ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), STM, FNSS, OTOKAR, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, CANİK ve SARSILMAZ başta yer almaktadır. Bu bağlamda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii fuarda ziyaretçilere tanıtacağı ürünler arasında T-625 Gökbey genel maksat helikopteri, Türkiye’nin ilk milli turbodizel havacılık motoru TEI-PD170 ve helikopter motoru TEI-TS1400 de bulunuyor.

Öte yandan hafif ve orta kalibre silah üreticisi CANiK, Asya bölgesi ile olan bağlarını güçlendirmeyi hedeflemekte. Böylece CANİK de fuarda önemli görüşmeler gerçekleştirerek yeni ihracatlara imza atmak isteyen firmalar arasında yer almakta. ROKETSAN da Türkiye’nin bölgedeki en önemli ortaklarından biri olan Malezya ve bölge ülkelerine olan ihracatını artırmayı hedefliyor. Güçlü bir ürün yelpazesi ile fuara katılan ROKETSAN, Malezya Silahlı Kuvvetlerinin de envanterine katmaya hazırlandığı Kısa Menzilli Tanksavar Silahı KARAOK’un yanı sıra deniz harbinden hava savunmasına kadar birçok ürünü ile fuar alanında yer almaktadır.

Ayrıca fuarın önde gelen firmalarından olan STM’nin Ada sınıfı korvetlerine ilgi yoğun. Bu bağlamda fuarı gezen Malezya Başbakanı Enver İbrahim ve Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin MİLGEM Ada sınıfı korvetleri hakkında STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’den bilgi aldı. Aynı zamanda Malezya’nın LMS Batch 2 ihalesi kapsamında Türkiye’den savaş gemileri tedarik edeceği açıklanmıştı. Buna ek olarak MİLGEM Ada sınıfının son gemisi, TCG KINALIADA (F-514) Korveti 13-15 Mayıs tarihlerinde Kuala Lumpur’a demir atacak.

Photo Collage 20240507 193733631