Katar’ın başkenti Doha’da 2019 yılında yapımı tamamlanan Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı Karargahı, Katar Silahlı Kuvvetleri’nin de katılımıyla birlikte faaliyetlerine devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, resmi X hesabı üzerinden Katar Türk Müşterek Kuvvetleri bünyesinde askeri eğitim, yardım ve danışmanlık görevlerine devam eden Mehmetçiğe ilişkin görüntüler yayınladı.

KN-12, Mehmetçiğin Katar’daki faaliyetlerinde yer alıyor

Görüntülerde Mehmetçiğin; 2022 Ekim ayında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren, Makine ve Kimya Endüstrisi tarafından geliştirilip üretilen değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği KN-12 ile askeri yardım ve danışmanlık faaliyetlerine devam ettiği göze çarpıyor. Katar’da konuşlu görev yapan birliklerimiz MKE tarafından üretilen MPT-76, MPT-55/K, KNT-76 tüfeklerini de kullanıyor.

Makine ve Kimya Endüstrisi tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, 1500 metre menzili ve 7200 gr ağırlığıyla sürgülü mekanizma sistemiyle hizmet vermekte olan değişken kalibreli KN-12 keskin nişancı tüfeği 7.62×51 NATO, .300 Winchester Magnum ve .338 Lapua Magnum mühimmatlarını küçük değişiklikler ile kullanabiliyor.

Katar Turkiye 1140X815

KN-12 keskin nişancı tüfeğiyle Türk ve Katar askeri personelleri Görsel: MSB

Görüntülerde Katar’daki Katar Türk Müşterek Kuvvetlerinde konuşlu olarak görev yapan birliklerin envanterinde yakın zaman önce TSK envanterine giren 25 mm Nefer silah kuleli Modernize ZMA’nı yanı sıra ZMA-15 ve T155 Fırtına K/O ve ve Fırtına Obüs mühimmatlarını transfer edebilen Poyraz mühimmat yükleme sistemleri de yer alıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, 31 Aralık 2019 tarihinde ana yükleniciliğini ASELSAN’ın üstlendiği Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA) için ateş gücü, hayatta kalma kabiliyeti ve durumsal farkındalık yeteneklerinin artırılması, ayrıca seyrüsefer kabiliyeti kazandırılması amacıyla bir modernizasyon ve yurt içi geliştirme projesi başlatmıştı. Geçtiğimiz günlerde MSB tarafından düzenlenen, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk’ün yönettiği toplantıda belirtilmeyen miktarda “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve DROPS aracının muayene ve kabul işlemlerinin başarıyla tamamlandığı açıklanmıştı.

Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı, Trabzon'da gençlerle buluştu Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı, Trabzon'da gençlerle buluştu

Katar 1140X815