MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk,  Suriye’de gerçekleştirilmesi planlanan sözde seçime ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

MHP'li Öztürk'ün açıklaması şu şekilde;

2011’den beri iç savaşın sürdüğü Suriye’de Türkiye’ye komşu Suriye kentlerinde ne yazık ki Pkk hakimiyeti söz konusudur.

İç savaşı ve kaosu fırsat bilen bölücü terör örgütü 11 Haziran’da kendi hakimiyetindeki bölgede sözde bir seçim gerçekleştireceğini duyurmuştur.

Pkk Suriye'de İşgalcidir!

Seçimin şartlarından biri olarak 18 yaşını geçse dahi Pkk’nın sözde silahlı yapılanmasında görev almış olmak şartı bulunuyor.

Türkiye’de dahi geçmişte köylerde ve bazı kent merkezlerinde seçim süreçlerinde kurulan baskılar, tehdit ve şantajlar göz önünde bulundurulursa bebek katili bir terör örgütünün gerçekleştireceğini ilan ettiği seçimlerden ne beklenilebilir ki…

Bölge Ülkeleri Sözde Seçimi Durdurmalıdır!

AK Parti Sözcüsü Çelik: Teröristan kurulmasına hiçbir şekilde göz yumulmayacak AK Parti Sözcüsü Çelik: Teröristan kurulmasına hiçbir şekilde göz yumulmayacak

ABD’nin eğitip donattığı desteklediği askeri ve lojistik noktasında büyüttüğü Suriye’deki Pkk yapılanmasının yapacağı seçimin adil, şeffaf ve serbest bir ortamda gerçekleşmeyeceğini ABD’li yetkililer dahi ifade etmiştir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 18 Aralık 2015’te kabul ettiği 2254 sayılı kararına göre Suriye toprakları bütündür. Suriye topraklarını bölücü her türlü girişim veya faaliyet uluslararası hukuka da aykırıdır.

2017’de Barzani’nin gerçekleştirmek istediği sözde referandum bölge ülkelerinin birlikte hareket etmesi ve kararlı duruşuyla nasıl engellendiyse Suriye’de gerçekleştirilmek istenen İsrail’in sözde uydu devletini kurma girişimi de yine aynı şekilde engellenmelidir.

Bölgenin Kaderini Gerekirse Türkiye Belirler!

Suriye yönetimi başta olmak üzere bölge ülkeleri bu duruma kayıtsız ve sessiz kalırsa Türkiye sınırlarına komşu bir terör devletine asla müsaade etmemelidir. Gerekeni gerektiği zamanda en sert şekilde göstermelidir.

Terör yapılanması bir an önce imha edilerek Suriye huzura kavuşturulmalı iki ülkenin komşuluk bağları güçlendirilmelidir.

Editör: Haber Merkezi