MHP Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Balıkesir Kuzusu ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerinin talepleri hakkında gündem dışı konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Parlamentosu Seçimleri sonucunda oluşan tablo maalesef endişelerimizi artırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Parlamentosu Seçimleri sonucunda oluşan tablo maalesef endişelerimizi artırdı

MHP'li Yüksel'in açıklaması şu şekilde; 

Türkiye’nin tarım ve hayvancılık sektöründe gerek sahip olduğu tarım alanları gerekse barındırdığı hayvan sayısıyla önemli bir yere sahip olan şehrimiz 14.583 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Türkiye'nin 11'inci büyük ilidir. O nedenle, şehrimiz Türkiye'yi doyuran il olma özelliğinin yanında hayvancılık sektöründe de oldukça önemli bir noktadadır. Şehrimizde yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin küçükbaş anacı bulunmakta olup yıllık olarak yaklaşık 1 milyon 800 bin kuzu ve oğlak kesimi gerçekleştirilmektedir. Özellikle sadece şehrimizde yetiştirilen merinos ve kıvırcık melez koyunları üreme yeteneği, et kalitesi, hastalıklara dirençli, ince kuyruk yapısı ve doğal yetiştirme ortamıyla bilinmekte olup “Balıkesir kuzusu” adıyla ülke genelinde üretici ve tüketiciler tarafından büyük ilgi görmektedir. 2018 yılında Balıkesir Ticaret Borsasının iki yıllık çalışması sonucunda Türkiye'de ilk ve tek olarak Balıkesir kuzu etinde coğrafi işaret alınmış olup böylece şehrimizde yetiştirilen kuzu etinin kalitesi benzersiz özellikleri koruma altına alınmıştır.

Şehrimizde, dışarıdan kesim için getirilen ve sayısı yarım milyonu bulan küçükbaş hayvanların kesimhanelerimizde kesilerek piyasaya Balıkesir kuzusuymuş gibi pazarlanması hem üreticiyi hem de tüketiciyi zora sokmaktadır. Bu kapsamda kesimhanelerde denetimlerin sıklaştırılması ve etiketleme sistemlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Böylece Balıkesir'e dışarıdan getirilen hayvanların doğru bir şekilde tanımlanması ve tüketicilere doğru bilgi verilmesi sağlanacaktır. Destekleme modellerinde ise bölgesel farklılıklar göz önünde bulundurularak esneklik sağlanmalıdır. Balıkesir gibi, yıl boyunca sürekli üretim yapan, ikiz doğum oranı en yüksek olan ilimize yönelik özel destekleme programları geliştirilmeli ve üretim potansiyeli dikkate alınarak verilen destekleme miktarında düzenleme sağlanması gerektiği küçükbaş hayvan yetiştiricilerimizin bir talebidir. Ayrıca, üreticinin desteklemeden yararlanabilmesi, üretimin fazlalaştırılması için kuzuların bakım ve kesim zaman şartı kaldırılmalıdır.

Sözlerime son verirken, Erdek ilçemizde düzenlenecek olan Zıpkınla Balık Avı Avrupa Şampiyonası için buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum: Marmara denizinin iyileşme sürecinde olduğu bu dönemde 31 Mayıs ve 1 Haziran 2024 tarihleri arasındaki etkinliğin bir an önce durdurulması, ileri bir tarihe ertelenmesi, açık denizlerde gerçekleştirilmesi veya gıda olarak tüketilmeyen türler üzerinde yapılması hayati önem taşımaktadır. Müsilaj sorunuyla mücadele ederken, deniz ekosisteminin dengesini korumak adına, yumurtlama dönemindeki balıkların spor amaçlı avlanmasının önüne geçilmesi adına gerekli müdahalelerin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Editör: Haber Merkezi