İlk milli haberleşme uydumuz olacak TÜRKSAT 6A’nın güneş paneli açma testinin başarıyla gerçekleştirildiği, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk GÖRGÜN’ün resmi X hesabından ve Türk Havacılık Uzay Sanayii AŞ’nin resmi hesabından yapılan paylaşımlarla duyuruldu.

SSB Prof. Dr. Haluk Görgün: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde uydumuzun bir testini daha başarıyla tamamladık. Savunma sanayiinde tam bağımsızlık hedeflerimizin en önemli aşamalarından biri olan haberleşmede, TÜRKSAT 6A ile önemli bir aşamayı daha başarıyla geçmiş olacağız.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR :

TÜRKSAT6A’yı 2024’te uzaya göndereceğiz. Uzay teknolojilerinde tam bağımsızlık yolunda lig atlamamızı sağlayacak bu proje için gecesini gündüzüne katan tüm çalışma arkadaşlarımıza, bilim insanlarımıza, mühendislerimize, teknisyenlerimize teşekkür ediyorum. Yeryüzünden 36000 km mesafede görev yapabilen, yaklaşık 4,5 ton ağırlığında bir haberleşme uydusunu, yerli ve milli imkanlarla üretebilen 10 ülkeden biri olacağız.

TÜRKSAT 6A, Falcon-9 roketi ile fırlatılacak

Daha önce yapılan açıklamada TÜRKSAT-6A uydusunun fırlatma hizmetleri temininin TÜRKSAT A.Ş. sorumluğunda olduğunu ifade eden Karaismailoğlu,

“Bu bağlamda gerekli çalışma ve hazırlıklar Proje Yöneticisi Kurum TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlar ile koordineli olarak yürütülüyor. Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmaların çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik hem de idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD’de yerleşik Space X firmasının Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi. Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Tech. Corp. (Space X) firması arasında TÜRKSAT-6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme aynı zamanda TÜRKSAT A.Ş. olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler TÜRKSAT A.Ş. uzman kadrosuyla yürütülecektir.” diyerek sözlerini tamamlamıştı.

Kaynak: defenceturk.net