17-21 Haziran tarihleri arasında Paris Nord Villepinte Sergi Merkezi’nde gerçekleşen Eurosatory 2024 kapsamında 1,800’den fazla şirket bir araya gelerek, kara ve hava savunma sistemlerinden siber güvenlik çözümlerine kadar geniş bir yelpazede en son teknoloji ürünlerini sergiledi. Fuarda çeşitli atölye çalışmaları, seminerler ve konferanslar düzenlenerek, sektörün yenilikleri ve gelecekteki trendleri tartışıldı. Aynı zamanda Eurosatory 2024, savunma ve güvenlik alanında işbirliği fırsatları yaratmak ve sektör profesyonellerini buluşturmak için önemli bir platform oldu.

Alman savunma sanayiinin en önemli firmalarından olan Rheinmetall ile MKE arasında Eurosatory 2024 kapsamında yapılan son toplantıda ise mevcut tedarik konularının kapsamlı bir şekilde ele alındığı ve iki firma arasındaki iş birliğinin genişletilmesi konusunda önemli adımların atıldığı açıklandı. Bu bağlamda toplantıda, Rheinmetall-MKE işbirliğinin hem Türkiye ve Almanya’nın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hem de üçüncü ülkelerin taleplerini karşılayacak yeni projelerle güçlendirilmesi hususunda mutabakata varıldı.

Whats App Image 2024 06 18 At 13.00.29 1094X1536

Yeni projelerin hayata geçirilmesiyle iki ülke arası stratejik iş birliğinin artmakla kalmayacağı aynı zamanda uluslararası alanda önemli katkılar da sağlanacağı vurgulandı. Böylece bu iş birliğinin daha da ileriye taşınması amacıyla, hızlı bir şekilde somut adımlar atılmasına yönelik planlamaların yapıldığı ve bu planlamalar çerçevesinde çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Bu adım MKE’nin fuardaki ilk stratejik iş birliği hamlesi olmamakla beraber aynı zamanda Eurosatory Fuarı kapsamında Özbekistan Savunma Sanayisi ile de iş birliği anlaşması imzalandı. MKE tarafından yapılan açıklamada, bu anlaşmanın iki ülke savunma sanayileri arasındaki iş birliğini güçlendireceğini ve teknoloji transferi ile ortak projelerin geliştirilmesini sağlayacağı belirtildi.

BAE Systems’dan Güney Kore’ye 111 milyon dolarlık: SATURN BAE Systems’dan Güney Kore’ye 111 milyon dolarlık: SATURN

Düsseldorf merkezli Rheinmetall, geçtiğimiz günlerde Litvanya ile bir iyi niyet anlaşması imzalamış ve Litvanyada 155mm’lik mühimamt tesisi kurulacağını duyurmuştu. Meydana gelen Rusya-Ukrayna savaşı şirketin üretim kapasitelerini ve yatırımlarını arttırma noktasında ivmelenmesine neden oldu. Ayrıca rakip şirketleri de satın alan Rheinmetall üretim kapasitesini katlayarak arttırmayı planlıyor.

Whats App Image 2024 06 18 At 13.00.28 1140X2027-2

Eurosatory Fuarında MKE standı.

Kaynak: defenceturk.net