Makine Kimya Endüstrisi (MKE), Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen uluslararası savunma ve güvenlik sektörünün önde gelen fuarlarından biri olan Eurosatory 2024 Fuarı’nda kapasitelerini sergiliyor.

MKE, Avrupa ülkeleri iç güvenlik birimlerinin tercih ettiği hafif piyade silahları ve mühimmatı, ağır silah sistemleri, KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) ekipmanları, çeşitli sis mühimmatları ve kartuşları fuar kapsamında tanıtıyor.

Whats App Image 2024 06 18 At 13.00.28 1

Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak misyonuyla faaliyetlerine devam eden Makine ve Kimya Endüstrisi yurt dışı pazarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 60’tan fazla ürün çeşidiyle fuarda yer alıyor.

MKE’nin fuar alanında sergilediği ürünler arasında Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihraç ürünü olan 105 mm BORAN, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan 76/62 mm deniz topu DENİZHAN, keskin nişancı ve piyade silahları ile mühimmatları, kimyasal saldırı koruyucu ekipmanları ve karşı tedbir maksatlı yanıltıcı mühimmat ve kartuşlar bulunuyor.

Whats App Image 2024 06 18 At 13.00.28 1140X2027

MKE’den Türkiye’nin ilk obüs ihracatı

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. (MKE), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen havadan taşınabilir 105 mm Hafif Çekili Obüs BORAN’ı bir Asya ülkesine ihraç etmişti. Bu teslimat, Cumhuriyet tarihimizin obüs sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde 2021 yılından beri bulunan Boran, 17 kilometrelik menzili, dakikada 6 atım yapabilme özelliği ve helikopterlerle taşınabilmesiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca kendi sınıfında dünyanın en hafif obüsü olma özelliği taşıyor. Sikorsky S-70 ve Chinook helikopterleri ile havadan, ağır yük taşıma kabiliyetine sahip araçlar ile karadan taşınabilen BORAN teker üzerinde atış yapabilme özelliği ile rakiplerinden ayrılıyor.

E R D00048

Sabit Kanatlı TEBER’in hedefini vurduğu anlar Sabit Kanatlı TEBER’in hedefini vurduğu anlar

BORAN 105mm Hafif Çekili Obüs

Kaynak: defenceturk.net