Saldırganlar meskun mahal eğitimine sahip değiller

YUTAM (Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi) Onursal Başkanı Ulusal Güvenlik Uzmanı Çağrı Özkan Rusya'nın başkenti Moskova'daki konser salonuna yönelik gerçekleştirilen terör saldırılarına ilişkin yaptığı değerlendirmede saldırganların hareketleri analiz edildiğinde meskun mahal eğitimine sahip olmadıklarını belirtti.

Still 20485302 1227 Still

Özkan, "Rusya'daki olayda ateş eden şahısların ilerlemesi, birbiri arasındaki mesafeleri, ateş etme şekilleri gibi detaylar meskun mahal eğitimine sahip olmadıklarını gösteriyor. Bu tarz eylemler 4. jenerasyondan 5. jenerasyon teröre geçiş dersinde veriliyor. Muhtemelen bir istihbarat servisi direk temasa geçmeden dolaylı bir şekilde saldırıyı planlayarak bu elemanları DarkWeb üzerinden yönlendirmiş gibi gözüküyor." değerlendirmesinde bulundu.

Photo Collage 20240323 222856087

Aliağa'da CHP Grup Sözcüsünden şok eden gaf: Cemil Tugay'a “Cemil Bayık” dedi Aliağa'da CHP Grup Sözcüsünden şok eden gaf: Cemil Tugay'a “Cemil Bayık” dedi

Sorguya karşı koyma eğitimleri yok

Moskova'daki konser salonunu hedef alan saldırıların ardından kırmızı alarm durumuna geçen Rusya'da saldırganlar yakalanmaya devam ederken yakalanan saldırganların birçoğunun Rusça bilmediği ve tercümanlar yardımıyla sorgulama işleminin devam ettiği görüldü. Görüntüleri inceleyen YUTAM Onursal Başkanı Çağrı Özkan, "Saldırganların yakalanması/sorgulanması süreçlerine ilişkin görüntülere de bakıldığında sorguya karşı koyma ve yönlendirme eğitimleri de olmadığı görülmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Photo Collage 20240323 222447869

YUTAM Onursal Başkanı Çağrı Özkan