Millî Savunma Bakanlığı’nın faaliyetleri ve diğer gündem maddeleri hakkında haftalık basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk’ün yönettiği toplantıda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından çeşitli sayılarda “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve DROPS aracının muayene ve kabul işlemlerinin başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA) için ateş gücü, hayatta kalma kabiliyeti ve durumsal farkındalık yeteneklerinin artırılması, ayrıca seyrüsefer kabiliyeti kazandırılması amacıyla bir modernizasyon ve yurt içi geliştirme projesi başlatılmıştır. Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere ZMA Modernizasyon Projesi için Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 31 Aralık 2019 tarihinde ana yüklenici sözleşmesi imzalanmıştır.

Z M A Modern 600X400

Proje çerçevesinde, ASELSAN’ın ana yüklenici olarak görev alacağı ZMA’ların yenileştirilmesi ve iyileştirilmesi faaliyetleri gerçekleştirilecek. Mevcut envantere sahip ZMA’lara 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, KBRN Sistemi ile Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü için Gösterge Panelleri entegre edilecektir.

ZMA Projesi kapsamında, araçlara entegre edilecek modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji ASELSAN görev ekipmanlarıyla birlikte, araçların zırh ve mayın koruma seviyeleri de artırılarak muharebe sahasında ZMA’ların hayatta kalma kabiliyetleri ve vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artırılacaktır.

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15), 350/400 beygir gücündeki dizel motoru ve otomatik transmisyonlu güç paketi ile donatılmıştır. Bu özellikler sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahiptir. 13-15 ton arası ağırlık sınıfına sahip olan ZMA-15, amfibi özelliklere sahip ve paletli zırhlı araçlar kategorisinde yer almaktadır.

A S E L S A N F N S S A C V Z M A Modernizasyon 3 Min 1140X815

Proje kapsamında, alt yüklenici FNSS tarafından ZMA platformlarında bakım ve onarım faaliyetleri gerçekleştirilecektir. ZMA-15’ler, farklı alt sistemlerin entegre edilmesiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan bir platform tasarımına sahiptir. Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) şasesi, ZMA-15 sınıfındaki tüm araçların temel versiyonunu oluşturur.

İstikbali göklerde arayan pilot adayları Gaziantep'te yetişiyor İstikbali göklerde arayan pilot adayları Gaziantep'te yetişiyor

ZMA-15’ler Türk Silahlı Kuvvetleri ile dünya çapında birçok ordunun envanterlerinde görev yapmaktadır.