NH Industries (NHI) ve NATO Helikopter Yönetim Ajansı (NAHEMA) NH90 Block 1 modernizasyonunun geliştirilmesi ve kalifikasyonunu başlatmak üzere bir sözleşme imzaladı. Bu program NH90 evrim yol haritasının bir parçası olmakla birlikte NH90’ın hem Taktik Nakliye Helikopteri (TTH) hem de NATO Fırkateyn Helikopteri (NFH) varyantları için kabiliyetler açısından büyük bir yükseltme teşkil etmektedir.

NHI ve Airbus Helicopters NH90 Programı Başkanı Axel Aloccio yükseltmeyle alakalı açıklamasında, “NH90 Block 1 yükseltmesinin başlangıcına işaret eden SWR3 sözleşmesinin imzalanması NH90 programı için önemli bir kilometre taşıdır ve NATO müşterilerimizin NH90’a güvendiğinin ve önümüzdeki on yıllar boyunca onu kullanmayı planladığının açık bir işaretidir.” ifadelerine yer verdi.

N H90 Norvegia 05

Norveç Deniz Kuvvetleri’ne bağlı NH90 helikopteri (Görsel: The Drive)

Axel Aloccio açıklamasına ek olarak, “NH90’ın ömrünü 50 yıla kadar uzatmak için net bir planımız var ve yarının savaş alanında geçerli kalmasını sağlamak için helikopteri yükseltmemiz gerekecek. Block 1 programı önümüzdeki on ila on beş yılı kapsayacak. Bu ufkun ötesinde, platformun gelecekteki evrimlerini tanımlayacak. Yarının savaş alanının ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlayacak Block 2 yükseltmesini de ayrıca planlıyoruz.” dedi.

Bu 600 milyon euroluk programın ilk aşaması NH90 muhabere paketinin yükseltilmesini ve uydu haberleşmesi olmadan görüş hattının ötesinde birlikte çalışabilirlik sağlayan Data Link 22’nin entegrasyonunu içeriyor. Buna ek olarak helikopterlere IFF Mod 5 Seviye 2 de entegre edilecek. Operatörlerin kullanımına sunulacak diğer geliştirmeler arasında yeni nesil elektro optik sistem, yeni bir daldırma sonarı ve MK 54 torpido ile Marte ER gemisavar füzesinin entegrasyonu yer alıyor.

Ayrıca NH90 Block 1 sivil sınıf küresel seyrüsefer uydu sistemi (GNSS) ve uçuş yönetim sistemi ile seyrüsefer yapabilecek. Programın şu anda tamamlanma aşamasında olan ikinci aşaması, Block 1 konfigürasyon iyileştirmelerinin hem NATO Fırkateyn Helikopteri (NFH) hem de Taktik Nakliye Helikopteri (TTH) olmak üzere toplamda yaklaşık 200 adet NH90’a yerleştirilmesinden oluşacak.

Mbbp1A

Rusya’dan askerlere elektronik cihaz yasağı Rusya’dan askerlere elektronik cihaz yasağı

NH90 Helikopteri (Görsel: Aviation Week)

Kaynak: defenceturk.net