Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı; Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Danimarka’ya 1.94 milyar dolar tahmini maliyet ile AIM-120C-8 AMRAAM görüş ötesi hava-hava füzelerinin ve ilgili ekipmanlarının satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 11 Haziran 2024 tarihinde verdi.

Tahmini maliyeti 1.94 milyar dolar olan bu sözleşme (DSCA tarafından bildirilen tahmini maliyetler maksimumu belirtir, sözleşme bedelleri genelde daha düşük olur);

  • 300 adet AIM-1208C AMRAAM gelişmiş orta menzilli hava-hava füzesi
  • 20 adet eğitim görevli AIM-120 AMRAAM hava-hava füzesi

İlgili füzelerin konteynerleri da dahil olmak üzere eğitim, dokümanlar, destek ve test ekipmanları, ABD devlet ve müteahhit mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri ve lojistik ve program desteğinin diğer ilgili unsurlarını içeriyor.

Aim 120 Feat Img 1140X791

AIM-120 AMRAAM Füzesi (Görsel: Raytheon)

Onaylanan satışın ardından DSCA yetkilileri basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

BOTAŞ ve ASFAT’tan deniz kirliliğine karşı iş birliği BOTAŞ ve ASFAT’tan deniz kirliliğine karşı iş birliği

“Teklif edilen satış ile AIM-120C görüş ötesi hava-hava füzeleri, Norveç envanterindeki AIM-120B AMRAAM füzelerinin devamlılığını sağlayacaktır. Buna ek olarak Norveç envanterinde halihazırda AMRAAM füzeleri ve F-35A savaş uçakları bulunmaktadır. Siparişi verilen füzeler, NASAMS (Norveç Gelişmiş Kara-Hava Füze Sistemi) ile kullanılacak olup Norveç envanterindeki F-35A savaş uçağı ile birlikte kullanılabilecektir.”

Teklif edilen satış talebinin ardından Danimarka, ana yüklenici olarak RTX Corporation şirketi ile sözleşme imzalayabilecektir. Bu potansiyel satışla bağlantılı olarak önerilen herhangi bir bilinen denkleştirme anlaşması bulunmamaktadır. Bu bağlamda anlaşma, ABD’nin NATO ve Norveç Silahlı Kuvvetleri ile iş birliğini de geliştirecektir.

AIM-120C-8 AMRAAM; çeşitli hava koşullarında, görüş mesafesinin ötesinde hava muharebesi için tasarlanmış bir orta menzilli hava-hava füzesidir. F-15, F-16, F-22 ve F/A-18 gibi çeşitli uçaklara uyumludur. Buna ek olarak AIM-120C-8, aktif radar güdümü ile eylemsiz orta rota navigasyonunu birleştirerek çoklu hedefleme ve kaçınma manevraları yapmasına olanak tanıyan gelişmiş bir yönlendirme sistemine sahiptir.

A I M 120 C 8 A M R A A M Fuzesi 1140X815

AIM-120C-8 AMRAAM füzesi (Görsel: Defence Blog)

Kaynak: defenceturk.net