Brezilya’dan obüs hamlesi Brezilya’dan obüs hamlesi

Kongsberg, Norveç Ordusu için geliştirilen günümüzdeki ve gelecekteki tehditlere karşı özel olarak tasarlanmış yüksek hareket kabiliyetine sahip bir kara tabanlı hava savunma sistemi olan Ulusal Mobil Hava Savunma Sistemi (NOMADS)’ı duyurdu. Bu bağlamda NOMADS, ordunun cephe hattına yakın manevra birimlerini artan karmaşık hava tehditlerine karşı korumak amacıyla tasarlandı.

Sistem, yüksek hareket kabiliyetine sahip zırhlı bir araç üzerine monte edilmiş kısa menzilli hava savunma sistemi modülünden oluşmaktadır. Bu modül, orta menzilli NASAMS hava savunma sisteminin ana komuta – kontrol işlevlerini ve uygulamalarını entegre eder ve pasif bir arayıcı füze ile AESA radar içermektedir. İnsansız hava araçlarını, seyir füzelerini, helikopterleri ve uçakları tespit edip engelleyebilen NOMADS hava savunma sistemi, zırhının yanı sıra kendini koruma amacıyla 1 adet UKSS ile donatılmıştır. Sistem araçtan bağımsız olarak çalışabilmektedir.

N O M A D S 2

NOMADS hava savunma sistemi (Görsel: Kongsberg)

Kongsberg Başkan Yardımcısı Kjetil Reiten Myhra, “NOMADS hava savunma sistemi, Ukrayna’da şu anda görülen benzer tehditlere karşı dronlar ve seyir füzeleri gibi küçük, kısa menzilli hedeflere karşı savunma yapabilir. Sistem, engebeli arazide hızlı hareket etmek ve eşi benzeri görülmemiş bir yanıt süresiyle harekete geçmek için tasarlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

NOMADS hava savunma sistemi projesi Kongsberg, Norveç Silahlı Kuvvetleri ve Norveç Savunma Malzeme Ajansı arasındaki bir iş birliğinin ürünüdür. Bu kapsamda Army Recognition tarafından yapılan habere göre NOMADS hava savunma sistemi, Norveç’te son kullanıcıya test edilip teslim edilmiş ve olumlu geri bildirimler alınmıştır.

N O M A D S 1

NOMADS hava savunma sistemi (Görsel: Kongsberg)

Kaynak: defenceturk.net