Özbekistan Parlamentosu Âli Meclis üyeleri tarafından 27 Haziran 2024 tarihinde sunulan "yabancıların Özbekistan'da istenmeyen kişiler" olarak tanınmasına ilişkin usulü öngören kanun teklifi kabul edildi. Meclisin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, bu teklifin küreselleşmenin modern koşullarında Özbekistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik ek önlemler alma ihtiyacından kaynaklandığı belirtildi.

YABANCILAR MALÎ VE SÖZLEŞMEYE DAYALI İLİŞKİLERE GİRMEYECEK

Kabul edilen kanun teklifi ile birlikte ülkede yabancıların banka hesabı açmasına, gayrimenkul satın almasına, devlet mülkiyetinin özelleştirilmesine katılımına, malî ve sözleşmeye dayalı ilişkilere girmesine beş yıl süreyle yasak getiriliyor. Âli Meclis alt kanadı basın servisi tarafından yapılan açıklamada, "Yasa aynı zamanda ülkede kalmalarına izin verilmeyen kişilerin sınır dışı edilmesine ilişkin gerekçeleri ve prosedürü de içeriyor" ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan’dan “yeşil” adım Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan’dan “yeşil” adım

Özbekistan Âli Meclisi tarafından kabul edilen kanun teklifinin yürürlüğe girmesi için, Özbekistan Âli Meclis Senatosu'nun onayından geçmesi gerekiyor. Daha sonra yasa Cumhurbaşkanının imzasının ardından resmî basında yayımlanacak. 

Kaynak: QHA