Özbekistan Sanatosunda, "Gıda Güvenliğinin Sağlanması ve Tarımın Sürdürülebilir Kalkınmasının Desteklenmesi" başlıklı bir seminer düzenlendi. Seminerde son 30 yılda Özbekistan nüfusunun 15 milyon artarak 36 milyonu aştığı ve tahminlere göre 2030 yılına kadar 40 milyona ulaşacağı kaydedildi.

Önümüzdeki yıllara ilişkin ortaya koyulan tahmini verilerin gerçekleşmesi durumunda ise Özbekistan, Türkistan bölgesindeki toplam nüfusun yarısına ev sahipliği yapacak.

ÖZBEKİSTAN'DA NÜFUSUN ARTIŞI İÇ RİSK

Seminerde, tahmin edilen nüfus sayısı gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım kalkınması bağlamında ayrıca "Özbekistan için iç risklerin esas olarak nüfusun önemli ölçüde yüksek büyüme oranlarından kaynaklandığı" değerlendirilmesi yapıldı.

Seminerde, genç kızların, hamile ve emziren kadınların ve yaşlıların beslenme ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılandığı, tarımda gıda üretiminin ortalama verimliliği ve üreticilerin gelirini artırmak için hangi önlemlerin alındığı konusunda ilgili bakanlık ve kurumların raporları dinlendi.

Kırgızistan'dan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a fahri doktora Kırgızistan'dan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a fahri doktora

Sürdürülebilir gıda üretim sistemlerinin ve tarımsal üretimin verimliliğini artıran yöntemlerin uygulamaya konulması, bu alanda kapasite geliştirilmesi, bilimsel araştırmaların ve modern teknolojilerin geliştirilmesi, uluslararası işbirliğinin yaygınlaştırılması yoluyla yatırımların artırılması için alınan önlemlere dikkat çekildi.

Kaynak: QHA