Pakistan Donanması’na ait BABUR gemisi, Çanakkale Boğazı’ndan yol alırken Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda şehitlere saygı duruşunda bulundu. Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale il ve Eceabat ilçe sınırları içindeki Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alıyor. Anıt, 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen Türk askerlerin anısına yaptırılmıştır.

Milli Savunma Bakanlığına (MSB) bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ’nin (ASFAT), PN MİLGEM projesiyle Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatına imza atmıştı. Bu bağlamda 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan sözleşme, Pakistan Donanması için 4 adet korvetin inşasını kapsamaktadır. Gemilerin 2 adedi Türkiye’de, 2 adedi ise Pakistan’ın Karaçi şehrinde inşa edilmesine sözleşme kapsamında karar verilmişti.

Pns Babur 1140X815

Sınıfının ilk gemisi olan PNS BABUR 4 Haziran 2020 tarihinde kızağa konduktan sonra 15 Ağustos 2021 tarihinde denize indirilmişti. İlgili gemi, Pakistan Donanması’na ise 23 Eylül 2023 tarihinde yapılan törenle birlikte teslim edilmişti.

Rus Kilo II sınıfı denizaltısı Baltık Denizi’nde görüntülendi Rus Kilo II sınıfı denizaltısı Baltık Denizi’nde görüntülendi

29 Şubat 2024 tarihinde ise Milli Savunma Bakanlığı’nın paylaşımına göre Pakistan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Ovais Ahmed Bilgrami ve heyeti, Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile test ve eğitim faaliyetleri devam eden PNS BABUR (F-280) gemisinde incelemelerde bulunmuştu.

Sözleşme kapsamında üçüncü gemi (F-282) PNS KHAİBAR, 1 Mayıs 2021 tarihinde kızağa konmuş olup ve Kasım 2022’de denize indirilmişti. Denize indirilmesinden sonra yapılacak testlerinin ardından Ağustos 2024’de Pakistan Donanmasına teslim edilmesi planlanıyor. Sınıfın son gemisi (F-283) PNS TARİQ ise 5 Mayıs 2021 tarihinde Karaçi’de kızağa konmuş olup 2022 yılı sonunda denize indirilmiştir. Denize indirilmesi ve testlerinin ardından Şubat 2025’te teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: defenceturk.net