Peru Hava Kuvvetleri, FA-50 savaş uçakları için önemli bir adım daha attı. Peru’nun Hava Kuvvetleri’nin bakım ve üretim tesisi olan SEMAN ile Korea Aerospace Industries (KAI), FA-50 uçakları için yapısal parçaların üretimi konusunda bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma, Peru’nun savunma sanayii sektörü için önemli bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

Anlaşmanın Detayları

Anlaşma, Peru ve Güney Kore arasındaki savunma iş birliğinin derinleşmesine ve Peru’nun savunma sanayisindeki yeteneklerinin artırılmasına önemli bir katkı sağlayacak. Peru’nun FA-50 uçakları için yapısal parça üretimine başlaması, ülkenin askeri modernizasyon sürecinde önemli bir kilometre taşı olacak.

F A 50 3

FA-50 Hafif Taarruz Uçağı

MQ-9 İHA’ya gelişmiş elektronik harp yeteneği MQ-9 İHA’ya gelişmiş elektronik harp yeteneği

T-50 Golden Eagle eğitim uçağı üzerinden geliştirilen ve hafif taarruz uçağı olarak nitelendirilen FA-50, 2013 yılından bu yana Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterinde aktif bir şekilde rol alıyor. Güney Kore Hava Kuvvetlerinin envanterinde halihazırda 60 adet FA-50 hafif taarruz uçağı yer alıyor.

FA-50, bugüne kadar Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland’a da ihraç edildi. Pek çok ülkenin daha FA-50 tedarik etmek istediği biliniyor. KAI, aynı zamanda pek çok ülkenin ihalelerine katılarak ürününü aktif bir şekilde pazarlamaya çalışıyor. Uçak aynı zamanda eğitim amaçlı olarak da kullanılabiliyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com