Ahmet Akyol’dan KORKUT ihracatı müjdesi: 25 ve 30 da geliyor Ahmet Akyol’dan KORKUT ihracatı müjdesi: 25 ve 30 da geliyor

Polonya Ordusu Silahlanma Ajansı’nın 220 adet zırhlı ekskavatör tedarik edeceği iddia edildi. Polonyalı savunma sanayii araştırmacısı @SolarMare’nin X hesabından yapılan paylaşıma göre piyasada hali hazırda bulunan 17 ton sınıfındaki zırhlı ekskavatörler tedarik edilecek.

Bu bağlamda yapılan paylaşımda ilgili sınıfta bulunan zırhlı ekskavatörlerin Birleşik Krallık merkezli JCB HMEE ve Türkiye merkezli Çukurova Savunma tarafından üretildiği iddia edildi. Teslimatların 2026 ve 2035 yılları arasında yapılması planlanıyor. MILMAG tarafından yapılan habere göre ihale süreci 10 Haziran – 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Çukurova Savunma BHL-z

17 ton sınıfında, 4x4x4 (4 tekeri de tahrikli ve her iki aksta dönüş sistemine sahip) bir araç olan Hızlı Zırhlı Backhoe Loader BHL-z, saha operasyonlarında fark yaratan bir dizi teknik özelliğe sahip. Bunlar arasında;

  • 220 beygir gücünde motor,
  • 6/3 vites Ergo-Powershift elektronik şanzıman,
  • 77 km/sa azami hız,
  • HPSS süspansiyon,
  • patlak-gider lastikler,
  • BR7 balistik koruma seviyesi
  • ve STANAG 4569 2a/2b (simülasyon) mayın koruması yer alıyor. Bu özellikleri sayesinde BHL-z, yüksek tehdit seviyesine sahip operasyon alanlarında, hem yüksek koruma sağlıyor hem de görevini, güvenilir bir şekilde yerine getirerek ihtiyaçları karşılıyor.

Tüm bunlara ek olarak araçta opsiyonel özellikler arasında; kameralar, muhabere donanımı, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi yağlama, karbon filtreler ve uzaktan kontrol ve de dron destekli gözetleme ve raporlama başta olmak üzere bir dizi kabiliyet yer alıyor.

Kaynak: defenceturk.net

Editör: Haber Merkezi