Polonya’nın Stockholm Büyükelçiliği X’te yaptığı paylaşımda, Polonya’nın İsveç’ten sipariş ettiği Saab 340 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı’nın ikincisinin de ülkeye ulaştığını duyurdu. Büyükelçilik yaptığı paylaşımda, “Polonya Ordusu için temin edilen İsveç Saab 340 AEW Erken Uyarı Uçağından ikincisi bu hafta Gdynia’daki üsse indi! Bir dizi mürettebat eğitiminin ardından uçaklar Polonya semalarında süzülerek bölgemizin ve tüm doğu NATO kanadın güvenliğini koruyacak!” ifadeleri yer aldı. 

Geçtiğimiz Mart ayında Polonya’ya ilk Saab 340 AEW uçağının teslimatı gerçekleşmişti. Ülkeye ulaşan Saab 340 AEW uçağı Gdynia’daki hava üssüne konuşlandırılmıştı. Düzenlenen resmi tören, 4 Mart 2024’te İsveç Savunma Bakanı Pårl Jonson’un ziyaretine denk gelmişti. Ziyaret sırasındaki görüşmelerde İsveç ve Polonya arasındaki savunma iş birliği ve Ukrayna’ya devam eden destek de dahil olmak üzere çok çeşitli konuları içeriyordu.

Saab 340 AEW&C (Görsel: Saab)

Polonya’nın Saab 340 AEW&C uçaklarını tedarik etme süreci

Dönemin Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Mayıs 2023’te Kuzey Grubu Savunma Bakanları toplantısından sonra sistemle alakalı ilk ilgisini açıklamıştı. Bakan, İsveç yapımı erken ihbar uçağı satın almak için görüşmelerin sürdüğünü yine bu toplantı sonrasında açıklamıştı. Bakan Mariusz Błaszczak düzenlenen toplantıda şu ifadeleri kullanmıştı:

İspanya’dan Ukrayna’ya yeni yardım paketi İspanya’dan Ukrayna’ya yeni yardım paketi

“İsveç ile erken ihbar uçağı alma görüşmelerinde ilerlediğimizi ilk kez kamuoyuna söylemek istiyorum. Detaylı görüşmeler yapıyoruz. Umarım kısa sürede başarılı olurlar. Bu şekilde hem Polonya’nın hem de NATO’nun doğu kanadının direncini güçlendiriyoruz. İsveç ile ortak Baltık Denizi’ne sahibiz, Rusya tarafından gelen tehditleri aynı şekilde algılıyoruz ve bu nedenle güvenliğimizi garanti altına almak için ortak çözümler arıyoruz.”

Saab 340 AEW&C (Görsel: Saab)

Mayıs ayı içerisinde sisteme olan talebine dair açıklama yapan Polonya, Temmuz ayı içerisinde Saab şirketi ile 2 adet Erken İhbar Uçağı’nın tedariki için imza atmıştı. Satın alma sadece uçakları değil aynı zamanda temel yer ekipmanlarını, ülke içi lojistiği ve kapsamlı destek hizmetlerini de kapsamaktadır. Anlaşmanın Polonya için maliyeti 60 milyon dolar olurken bu anlaşmayla birlikte Polonya Donanması’nın envanteri en yeni teknolojilerle güçlenmiştir.

Kaynak: Defenceturk.net